Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia v Čataji sa cez požičiavanie vecí vracajú ku svojim koreňom. Vznikol projekt POŽIČATAJ

Inšpirovať by sme sa mohli všetci

V obci Čataj neďaleko Bratislavy sa rozbehol projekt dedinského požičiavania vecí a zdieľania zručností. V obci vznikol katalóg, ktorý bude slúžiť viacerým užívateľom. Projekt „POŽIČATAJ – susedská výpomoc Čatajčanov“ by mal pomáhať ľuďom nadväzovať kontakty, utužovať vzťahy a podporovať lokálnu ekonomiku.

Obec Čataj je satelitom Bratislavy, rýchlo sa rozrastá a atmosféra obce sa vytráca v prospech anonymity. V minulosti sa tu každý poznal a vedel, od koho si požičať miešačku,  kde nájsť stolára, klampiara alebo iného remeselníka. Projekt „POŽIČATAJ – susedská výpomoc Čatajčanov“ má prinavrátiť komunitné cítenie medzi obyvateľov.

Zdroj: Nikola Kafúnová

Založený na dôvere

V Čataji preto vznikol systém požičiavania vecí a zdieľania zručností medzi obyvateľmi. Do jeho testovania sa zapojilo 11 domácností. POŽIČATAJ je založený na dôvere – vlastníctvo vecí totiž ostáva v rukách ich majiteľov. Funguje to jednoducho. Každá zapojená domácnosť má k dispozícii katalóg s fotografiami predmetov, zoznamom zručností a kontaktné údaje vlastníka. Ak napríklad neviete, čo robiť s množstvom opadaných jabĺk v záhrade, otvoríte katalóg a nájdete tam ponuku zapožičania sušičky ovocia.

Okrem vecí obsahuje katalóg aj zoznam služieb a zručností, ktoré poskytujú ľudia v Čataji. Ak dostanete chuť na preslávené čatajské praclíky, potrebujete postrážiť deti alebo hľadáte vodoinštalatéra, v katalógu nájdete inzeráty ľudí, ktorí sa tomu aktívne venujú. POŽIČATAJ tak podporuje lokálnu ekonomiku a prepája starousadlíkov s novousadlíkmi a mladších so staršími.

požičataj
Zdroj: Nikola Kafúnová

„POŽIČATAJ je skvelý nápad. Naša rodina sa zapojila hlavne z dôvodu ekologickosti a šetrenia finančných zdrojov. Nemám potrebu všetko vlastniť a hlavne to nemám ani kde uskladniť. Získať službu, tovar či pomoc s prácami okolo domácnosti je veľmi rýchle, jednoduché, lacné a hlavne ekologické. Možnosť lepšie sa zoznámiť so svojimi susedmi a získať tak aj nových priateľov je len pridanou hodnotou projektu,” hovorí Lenka Školkayová, Čatajčanka, ktorá sa do projektu aktívne zapája.

Združujú sa aj na Facebooku

V rámci projektu vznikla aj skupina na Facebooku, ktorá slúži obyvateľom obce na požičiavanie, predaj a darovanie vecí alebo inzerovanie služieb. Cez skupinu sa už podarilo úspešne darovať šijací stroj, nábytok, okrasné dreviny či dokonca seno. Požičatajčania si vďaka nej pomohli aj pri odporúčaní zručných remeselníkov, vybavovaní reklamácie, výmene hokejových kartičiek alebo požičaní premietacieho plátna a prenosnej klietky pre zajace.

Zdroj: Nikola Kafúnová

„V rámci nášho pôsobenia sme usporiadali prvý ročník Čatajských farmárskych trhov, kde sme zmapovali šikovných ľudí v obci. Čatajčanom sme tak predstavili domácich, ktorí vyrábajú úžasné kváskové výrobky, parené buchty a knedle, víno alebo poctivý med,” vysvetlila iniciátorka projektu Denisa Rášová. Realizuje ho v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte.

požičataj
Farmárske trhy prilákali ľudí z celého okolia. Zdroj: Milan Rob Photographic

O Sokratovom inštitúte

Sokratov inštitút je ročný praktický vzdelávací program pre študentov a absolventov univerzít. Jeho cieľom je príprava budúcich sociálnych lídrov, ktorí menia svoje obce a mestá. Preto je podmienkou absolvovania realizácia sokratovského projektu, ktorý prináša reálnu zmenu vo vybranej časti Slovenska v rôznych oblastiach.

Vo Vzdelávacom centre na Zaježovej a v tatranskej divočine učia študentov slovenskí aj zahraniční lektori.  Študenti sú z rôznych regiónov Slovenska, rôznych študijných a profesijných zameraní, čo vytvára podmienky na vzájomné učenie sa. Témy workshopov sú napr. projektová logika, vízia a sebarozvoj, občianska angažovanosť, práca s médiami, alternatívne ekonomické systémy, účasť verejnosti v slovenskom právnom systéme, globálne vzdelávanie, medzikultúrna facilitácia či európska divočina. Viac na www.sokratovinstitut.sk.

Zdroj: TS

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií