fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Na Morave sú komáre nakazené smrtiacim vírusom – môžu sa ľahko dostať aj k nám!

Máte tip? napíšte nám mailom

Epidemiológovia objavili na južnej Morave komáre nakazené  smrteľne nebezpečným vírusom západonílskej horúčky. Proti západonílskej horúčke zatiaľ neexistuje očkovanie ani následná liečba. Ochorenie má ťažké následky a pre infikovaného človeka môže skončiť aj smrťou.

Vírus západonílskej horúčky do Česka priniesli pravdepodobne vtáky migrujúce z Afriky. Komáre nakazené týmto vírusom našli vedci na južnej Morave. “Nie je ale vylúčené, že sa vyskytujú aj inde v republike,” povedal denníku epidemiológ Oldřich Šebesta z Krajskej hygienickej stanice v Brne.  Nákazu západonílskou horúčkou u komárov zistili juhomoravskí epidemiológovia počas pravidelných kontrol. “Nedá sa presne povedať, koľko ich môže byť. Z celkového množstva komárov možno niekoľko percent,” odhadol Šebesta. Komáre nakazené týmto vírusom našli vedci na južnej Morave. “Nie je ale vylúčené, že sa vyskytujú aj inde v republike,” povedal denníku epidemiológ Oldřich Šebesta z Krajskej hygienickej stanice v Brne.

“Vytipovávame pacientov, ktorí by mohli mať západonílsku chorobu. Zatiaľ sa u nikoho nepotvrdila,” uviedol prednosta Kliniky infekčných chorôb Petr Husa.

Aj keď sucho spôsobilo, že komárov momentálne nie je veľa, môže prísť k rýchlej zmene. “Stačí, keď bude výdatne pršať a budú podmáčané lesy a lúky. Razom sa začnú komáre zase rojiť. Naozaj stačia nejaké silné búrky a znovu sa vytvoria tône,” upozornil epidemiológ.

Prečítajte si tiež:
V Bratislave otvorili Kočnerovu knižnicu: Novinárom poskytuje dáta z vyšetrovania vraždy

 

Zdroj: topky.sk

Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií