fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Praha odobrala čestné občianstvo sovietskemu maršálovi z druhej svetovej vojny Konevovi

Primátor Zdeněk Hřib povedal, že navrhol odobratie čestného občianstva na základe Konevových povojnových aktivít.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.5.2022 (Webnoviny.sk) – Česká metropola Praha vo štvrtok odobrala čestné občianstvo sovietskemu maršálovi z druhej svetovej vojny Ivanovi Stepanovičovi Konevovi. Mestská rada schválila návrh primátora Zdeňka Hřiba na odňatie tohto vyznamenania udeleného v júni 1945.

Konev viedol jednotky Červenej armády, ktoré v roku 1945 oslobodili veľkú časť Československa od nacistickej okupácie a prispeli aj k oslobodeniu Prahy. Zomrel v roku 1973.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hřib povedal, že navrhol odobratie čestného občianstva na základe Konevových povojnových aktivít. Poukázal na Konevov súhlas na sovietske bombardovanie českého mesta Mladá Boleslav deň po skončení druhej svetovej vojny.

Pri tomto útoku zahynulo asi 150 českých občanov. Konev zohral významnú úlohu aj pri potlačení protisovietskeho povstania v Maďarsku v roku 1956.

Pred dvomi rokmi v Prahe odstránili sochu Koneva, čo vtedy nahnevalo ruských predstaviteľov. Po páde komunizmu odňali pražské úrady čestné občianstvo aj sovietskemu diktátorovi Josifovi Stalinovi.

Viac k témam: bombardovanie, Čestné občianstvo, Druhá svetová vojna, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Praha odobrala čestné občianstvo sovietskemu maršálovi z druhej svetovej vojny Konevovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Chystáte sa vycestovať na Srí Lanku? Krajinou zmieta ekonomická kríza a turisti môžu pocítiť komplikácie
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií