fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sa Slováci viac boja koronavírusu ako Rakúšania?

Slováci deklarujú výrazne silnejší pocit ohrozenia zdravia a ekonomickej situácie epidémiou nového koronavírusu ako obyvatelia susedného Rakúska. Vyplýva to z druhej vlny online prieskumu “Ako sa máte, Slovensko?”, ktorý pripravili vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied (SAV) a analytici spoločností MNFORCE a Seesame. Podiel ľudí, ktorí sa epidémiou cítia ohrození, však medzimesačne mierne klesol.

Máte tip? napíšte nám mailom

Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV tvrdí, že takéto výskumy nastavujú spoločnosti zrkadlo. ,,Ukazujú, ako ľudia prežívajú epidémiu a pomáhajú pri nastavovaní verejných politík. Z postojov ľudí je napríklad zrejmé, že ohrozenie epidémiou berú výrazne vážnejšie ako naši rakúski susedia. Dá sa predpokladať, že dobre vysvetlené odporúčania budú mať na správanie obyvateľov podobný efekt ako príkazy a zákazy,” uviedol.

Dôležité je vedieť, ako zmeny vnímajú samotní ľudia

Podľa Barbary Lášticovej z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV je v čase krízy dôležité vedieť, ako zmeny vnímajú samotní ľudia, a čím sú ich pozitívne alebo negatívne postoje motivované. ,,Štát a organizácie tak môžu lepšie nastaviť krízovú komunikáciu a komunikovať citlivejšie a cielenejšie na špecifické skupiny, ako sú napríklad seniori či ľudia, ktorí pravidelne dochádzajú za prácou zo a do zahraničia,” komentovala.

COVID-19 ohrozuje ekonomiku

Respondenti častejšie odpovedali, že pre nich osobne predstavuje nový koronavírus zdravotné ohrozenie, ak boli starší. Pocit, že koronavírus SARS-CoV-2 ohrozuje ekonomickú situáciu respondenta osobne, bol najsilnejšie prítomný u respondentov, ktorí pociťovali ohrozenie svojej pracovnej pozície, a deklarovali, že ich domácnosť vychádza s príjmom ťažšie. Odpovede o ohrození ekonomickej situácie boli tiež spojené s obavami o pracovnú pozíciu. Výrazne viac túto obavu zdôrazňovali ženy.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Zvierací miláčik nemôže ísť do karanténneho zariadenia štátu

V aktuálnom výskume mali v súvislosti s krízou spôsobenou šírením nového koronavírusu slovenskí respondenti o niečo vyššiu dôveru v zdravotníctvo ako respondenti v Rakúsku. Respondenti v Rakúsku, naopak, deklarovali o niečo vyššiu mieru dôvery vo vládu.

Podiel ľudí, ktorí sa epidémiou cítia byť ohrození, mierne klesol

Porovnanie s predchádzajúcim prieskumom spred mesiaca ukazuje, že podiel ľudí, ktorí sa epidémiou cítia byť ohrození, mierne klesol. Napriek miernemu poklesu pocitu ohrozenia, respondenti v apríli deklarovali naďalej vysokú mieru obmedzenia sociálnych kontaktov a nosenia rúšok či respirátorov.

Kým v marci 2020 úplne obmedzilo sociálny a spoločenský kontakt s inými ľuďmi a rodinou v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu 47,2 percenta opýtaných, v apríli to bolo 46 percent. V marci odpovedalo na otázku nosenia rúška na tvári alebo respirátora mimo domácnosti odpoveďou “áno, vždy” 88,7 percenta opýtaných a v apríli 93,2 percenta opýtaných.

Prieskum “Ako sa máte, Slovensko?”

Druhá vlna prieskumu “Ako sa máte, Slovensko?” bola realizovaná na Slovensku v čase od 21. do 23. apríla na vzorke 1000 ľudí a v Rakúsku Corona Onlinepanel v termíne od 10. do 16. marca na vzorke 1500 ľudí.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Pozitívny prípad COVID-19 v Martine
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií