Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo trvá test na koronavírus COVID-19 tak dlho?

Testovanie koronavírusu COVID-19 zabezpečujú buď záchranári alebo špeciálna jednotka v nemocnici.

Ak máte podozrenie na COVID-19, Ministerstvo zdravotníctva SR zaviedlo testy na koronavírus hlavne v domácom prostredí.

Vzorky vám zoberie špecializovaná jednotka

Podozrivých pacientov podrobia vyšetreniu a jednotlivé špecializované tímy robia odbery a následne aj transport vzoriek na diagnostiku.

V každom kraji je na Slovensku k dispozícii jedna mobilná jednotka.

Testovanie sa robí len výterom z úst a nosa. Ide o hlboký výter. Preto môže byť nepríjemný a možno aj trocha bolestivý. Pacient si musí pred odberom vzorky zakašľať.

  • Prvým vatovým tampónom sa krúživým pohybom vytrie oblúk klenby.
  • Druhým vatovým tampónom sa vytrie sliznica zadnej časti nosnej klenby cez obe nosné dierky.

Obidva tampóny sú následne vložené do skúmavky a ponoria sa do odberovej tekutiny. Ich konce sa zalomia, aby sa dala skúmavka zavrieť.

Test na COVID-19: V laboratóriu hľadajú genetický materiál vírusu

V laboratóriu sa snažia nájsť vo vzorke stopy po genetickom materiáli vírusu. V prípade SARS-CoV-2, teda COVID-19, využívajú test zvaný Spätná polymerázová reťazová reakcia (PCR).

Ako prvé musia v laboratóriu akúkoľvek vírusovú RNA premeniť na DNA. Získanú DNA potom musia množiť až do chvíle, kým ho nedokážu zachytiť a analyzovať špeciálnym prístrojom.

Prítomnosť vírusu v jednotlivých vzorkách sa vo väčšine krajín najskôr určuje na základe jedného špecifického génu, ktorý okrem iného nesie informácie o vonkajšom obale vírusu.

Dva kontrolné testy

Keď tento genetický materiál vírusu objavia v odobranej vzorke, pacient je zrejme infikovaný vírusom. Následne sa robí ďalší, o niečo hlbší kontrolný test na koronavírus, ktorý už hľadá aj ďalšie časti vírusového genómu.

Genetické testovanie je presné a výsledky trvajú spravidla 24 až 72 hodín.

Ostatné diagnostické metódy, ako sú sérologické testy z krvi a rôzne rýchlotesty,  nie sú až také presné, avšak výsledky sú známe už do niekoľkých hodín či dokonca minút. Pre 100 % pravdepodobnosť sa však odporúča doplniť aj laboratórne testy.

Zdroj the-scientist sme usatoday
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií