Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pred sídlom NATO vyvesili švédsku vlajku. Členstvo je jedinou rozumnou voľbou, vyhlásil Stoltenberg

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli minulého roka stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko muselo na schválenie všetkých členov NATO čakať o takmer rok dlhšie.

11.3.2024 (SITA.sk) – Pred sídlom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli v pondelok vztýčili vlajku Švédska. Tento ceremoniálny krok upevnil postavenie severskej krajiny ako 32. člena obrannej aliancie.

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a predvlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli minulého roka stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko muselo na schválenie všetkých členov NATO čakať o takmer rok dlhšie.

Jediná rozumná voľba

Vztyčovaniu vlajky sa okrem iných prizerali švédsky premiér Ulf Kristersson, švédska korunná princezná Viktória a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Ruská, brutálna, rozsiahla invázia proti Ukrajine zjednotila Švédsko v závere, že plnohodnotné členstvo v NATO je jedinou rozumnou voľbou,“ vyjadril sa predseda švédskej vlády.

„My sme si vybrali vás a vy ste si vybrali nás. Všetci za jedného a jeden za všetkých,“ vyhlásil tiež Kristersson a sľúbil, že jeho krajina bude presadzovať hodnoty zakotvené v zakladajúcej zmluve NATO.

Bližšie k NATO je aj Ukrajina

Keď ruský vodca Vladimir Putin pred dvoma rokmi spustil svoju rozsiahlu inváziu, „chcel menej NATO a väčšiu kontrolu nad svojimi susedmi. Chcel zničiť Ukrajinu ako suverénny štát, ale nepodarilo sa mu to, NATO je teraz väčšie a silnejšie. Ukrajina je bližšie k NATO ako kedykoľvek predtým, a keďže statoční Ukrajinci pokračujú v boji za svoju slobodu, stojíme na ich strane,“ povedal zase Stoltenberg.

Švédsko prináša do NATO dobre vycvičené a vybavené ozbrojené sily. Krajina v priebehu rokov a od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie pracovala v úzkom partnerstve s alianciou počas vojenských cvičení. Spĺňa aj cieľ výdavkov NATO na obranu vo výške 2 % hrubého domáceho produktu. Jej prístupom sa tiež uzavrel strategický kruh NATO okolo Baltského mora.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Ruský prezident, švédska korunná princezná, Švédsky premiér, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Pred sídlom NATO vyvesili švédsku vlajku. Členstvo je jedinou rozumnou voľbou, vyhlásil Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií