fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prešovčan vyšľachtil superliečivý rumanček. Novú odrodu pomenoval po dcérke

Máte tip? napíšte nám mailom

Prešovčan Ivan Šalamon, ktorý pracuje na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, vyšľachtil superrumanček.

Docent Ivan Šalamon z Fakulty humanitných a prírodných viet Prešovskej univerzity sa šľachteniu rumančeka venoval dlhé roky a teraz je na svete nová odroda, ktorá nesie názov po jeho dcérke Lianke. Oficiálne zaregistrovaný názov vyšľachtenej rastliny je Matricaria recutita Lianka. Aj keď sa na pohľad nelíši od bežného rumančeka, obsahuje podstatne viac liečivých látok a preto má široké spektrum využitia v lekárnickom, kozmetickom i potravinárskom priemysle.

Zdroj: Nový čas

“Selekcii našej odrody predchádzalo 25-ročné obdobie štúdia rumančeka kamilkového. Šľachtili sme výberovou metódou stredného záhonu a po rokoch sme získali populáciu s vysokým obsahom účinných látok,” objasnil Šalamon, expert na liečivé rastliny.

Zdroj: Nový čas

Éterický olej z odrody Lianka obsahuje 52 – 55 % bisabololu a 18 – 19 % chamazulénu, kým pri divorastúcom rumančeku sa hodnoty týchto látok pohybujú len okolo troch percent.  Túto silicu získavame hydrodestiláciou pomocou špeciálnych aparatúr. V spolupráci s ďalšími odborníkmi sme vyvinuli technológie, ktorými sa dá získavať veľkokapacitne,” objasnil Prešovčan.

Zdroj: Nový čas

O novú slovenskú odrodu rumančeka je veľký záujem už aj v zahraničí. Vedec z Prešovskej univerzity sa pochválil, že už spolupracujú s Austráliou ohľadom pestovania Lianky na ostrove Tasmánia. Pestovateľov, ktorí spolupracujú so slovenskými vedcami však nájdeme i v Egypte, Iráne, USA, Holansku, Juhoafrickej republike či Čile. Nová odroda sa predáva napríklad aj do Nepálu a záujem o ňu prejavila i Saudská Arábia, Srbsko a Jordánsko.

Prečítajte si tiež:
Z móla do návrhárskej dielne. Populárna Kristína Kormúthová uvádza na trh tenisky s príbehom
Zdroj: Nový čas

Vedci z Prešovskej univerzity vyšľachtili okrem rumančeka aj nový druh mäty priepornej a pracujú na šľachtení nechtíka a borievok.

 

 

 

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/719101/slovak-ivan-vyslachtil-novu-odrodu-rumanceka-superliecivu-rastlinu-pomenoval-po-dcerke/

Foto: https://www.cas.sk/clanok/719101/slovak-ivan-vyslachtil-novu-odrodu-rumanceka-superliecivu-rastlinu-pomenoval-po-dcerke/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií