fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Čaputová poslala Ficovu otázku na Ústavný súd

Ak ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, prezidentka referendum vypíše s oboma otázkami.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania týkajúci sa referendovej otázky Referendum prezidentka vypíše, no prvú otázku, ktorá sa týka toho, či má vláda SR bezodkladne podať demisiu, považuje po konzultáciách s ústavnými právnikmi z hľadiska ústavnosti za spornú.

Ak však ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, prezidentka referendum vypíše s oboma otázkami. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Podľa Čaputovej je v tomto prípade viacero pochybností, pričom pripomína minuloročné rozhodnutie ústavného súdu, v ktorom konštatoval, že funkčné obdobie orgánu verejnej moci nie je možné ukončiť ani referendom, a ani iným spôsobom, ktorý nie je uvedený v ústave.

Toto vyjadrenie by sa mohlo týkať aj vlády, a teda krátiť funkčné obdobie orgánom verejnej moci prostredníctvom referenda by malo byť možné, len ak to bude predpokladať ústava. V tej to ale nateraz ako spôsob nie je uvedené.

Viac k témam: Prezident Slovenskej republiky, Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová poslala Ficovu otázku na Ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Jeden ústavný sudca riešil v prvom polroku asi 213 podaní, počet nevybavených podaní sa podarilo znížiť
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií