fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jeden ústavný sudca riešil v prvom polroku asi 213 podaní, počet nevybavených podaní sa podarilo znížiť

Ústavný súd v 1. polroku 2022 konštatoval porušenie sledovaných práv sťažovateľov v 343 nálezoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.7.2022 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd SR (ÚS SR) vybavil v prvom polroku 2022 takmer 1800 podaní. Na ÚS SR ich bolo za rovnaké obdobie doručených spolu takmer 1500.

Od začiatku roka sa ústavnému súdu podarilo znížiť počet nevybavených podaní z 1299 na 992. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Riešili takmer 2800 podaní

„Z uvedeného vyplýva, že celkový nápad podaní na ústavnom súde bol v prvom polroku 2022 takmer o 100 podaní vyšší ako v rovnakom období roku 2021. Zároveň je potrebné uviesť, že 13 sudcovia ústavného súdu sa okrem 1469 podaní došlých v sledovanom období zaoberali aj nevybavenými podaniami z predchádzajúceho obdobia, čo celkovo predstavuje takmer 2800 podaní a približne 213 podaní pripadajúcich na jedného sudcu ústavného súdu. Efektivita práce sudcov bola napriek vysokému nápadu značná – v prvom polroku roku 2022 vybavili o 161 podaní viac ako v prvom polroku roku 2021,“ uviedla Ferencová.

Ústavný súd znížil v prvom polroku 2022 počet nevybavených podaní v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 o viac ako 360 podaní.

Z daného počtu 992 nevybavených podaní bolo k 30. júnu nevybavených 27 podaní patriacich do príslušnosti pléna ústavného súdu.

Prečítajte si tiež:
Svätý Otec prijal unikátny krištáľový kríž zo Slovenska

Zverejňujú prehľad rozhodnutí

Ústavný súd tiež pravidelne zverejňuje štatistický prehľad rozhodnutí, v ktorých vyslovil porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote.

Taktiež prehľad rozhodnutí, v ktorých vyslovil porušenie základných práv sťažovateľov na súdnu a inú právnu ochranu, práva na spravodlivé súdne konanie a prehľad rozhodnutí, v ktorých vyslovil porušenie základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.

Ústavný súd v 1. polroku 2022 konštatoval porušenie sledovaných práv sťažovateľov v 343 nálezoch, z čoho v 201 nálezoch priznal sťažovateľom finančné zadosťučinenie celkovo vo výške takmer 600-tisíc eur.

Z toho v 214 nálezoch ústavný súd vyslovil porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prejednanie záležitosti v primeranej lehote a sťažovateľom v 185 nálezoch priznal finančné zadosťučinenie spolu vo výške viac ako 570-tisíc eur.

Vyššie finančné zadosťučinenie

V 118 nálezoch ústavný súd vyslovil porušenie základných práv na súdnu a inú právnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie a sťažovateľom v piatich nálezoch priznal finančné zadosťučinenie spolu vo výške 14 500 eur.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka podpísala novely zákona o službách zamestnanosti, zlepšiť by sa mali podmienky pre zamestnávanie ľudí so ZŤP

V 19 nálezoch ústavný súd vyslovil porušenie základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť a sťažovateľom v 11 nálezoch priznal finančné zadosťučinenie vo výške 11 900 eur.

Z uvedeného vyplýva, že ústavný súd v 1. polroku 2022 konštatoval porušenie sledovaných práv sťažovateľov v 343 nálezoch, čo je o 10 nálezov viac ako v prvom polroku 2021.

Sťažovateľom priznal o takmer 75-tisíc eur vyššie finančné zadosťučinenie ako v rovnakom období minulého roku.

Viac k témam: Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeden ústavný sudca riešil v prvom polroku asi 213 podaní, počet nevybavených podaní sa podarilo znížiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií