fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V minulosti mali Slováci poriadne bizarné priezviská. To, ako sa niektorí volali, vás pobaví

Máte tip? napíšte nám mailom

Priezviská, ktoré boli v minulosti celkom bežné, teraz vyznievajú vtipne, pohoršujúco a bizarne…

Meno a priezvisko človeku viac či menej ovplyvňujú život. Môžu totiž pôsobiť očarujúco, no niektoré môžu svojho nositeľa aj urážať či zosmiešňovať. Pravdou ale je, že slová a priezviská, ktoré boli v minulosti úplne bežné, sú dnes nemiestne či vulgárne. Môže za to vývin jazyka.

V minulosti medzi hanlivé priezviská patrili napríklad Trubiroh, Pecivál, Prdimucha či Mastihuba. Dnes by sme však ich nositeľov hľadali len ťažko a za vtipné či hanlivé považuje iné. Napríklad priezvisko Gamba či Buzna zrejme nie sú pre ich nositeľov príliš zábavné, no iných pobaviť môžu. “Podobne je to aj s úplne bežným priezviskom Matrtaj, ktoré je šokujúce na prečítanie spredu aj odzadu,” tvrdí etnologička Katarína Nádaská.

V starých matrikách môžeme nájsť aj priezviská, o akých dnes už niet ani chýru, ani slychu, pretože medzičasom zanikli. Najčastejšou príčinou bolo vymretie rodu po meči, čiže úmrtie posledného mužského nositeľa priezviska. Dôvodom však môže byť aj to, že si dotyčný či dotyčná rozhodli priezvisko zmeniť. Napríklad staré matričné knihy z Považskej Bystrice či Galanty obsahujú napríklad priezvisko ako Hlupák. S ním sa v súčasnosti ale nestretávame a rovnako tak je to aj v prípade priezviska Somár, Hovado či Sprostý.

Prečítajte si tiež:
HNUS! Fotky detí sa objavili na československých stránkach pedofilov: Hodnotia ich ako tovar na trhu

“Koncom 19. storočia sa v Lučenci a Kráľovskom Chlmci nachádzalo množstvo nositeľov priezviska identického s hanlivým označením mužského prirodzenia. Ako toto pomenovanie vzniklo, môžeme len hádať, v slovanských jazykoch sa ním označoval kohút. V priebehu pár desaťročí však toto priezvisko zo slovenských matrík zmizlo. Takýto názov niesli aj hrad a rybárska osada na území dnešného Štúrova. Osadu však v 40. rokoch 16. storočia zničili Turci. V jej tesnej blízkosti potom vznikla nová osada Parkán,” približuje Nádaská.

V minulosti vznikali priezviská najmä metaforicky, alebo z pomenovania zvierat, rastlín či reálií blízkych danému človeku. Týmto spôsobom vzniklo priezvisko ako Prtko, Cundra, Géc, Sral či Šlapka. Podľa slov Nádaskej mohli vzniknúť niektoré priezviská aj z expresívnych prezývok, ktoré ale v súčasnosti príliš expresívne nevnímame.

“Medzi priezviskami z minulých storočí nájdeme aj také ako Drbohlav, Prdlavý a Hovnojed. Objavili sa aj mená ako Ctibor Hnojek, Ondrej Smrad, Valentín Moč. O tom, že naši predkovia sa vedeli zasmiať, svedčí aj meno mestského majstra Ján Jebsa či meštianky Anny Vzaduhladkej,” dodala Nádaská.

Zmenu priezviska môže učiniť na matričnom úrade v mieste trvalého pobytu každý, koho priezvisko je hanlivé, alebo ak má na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Prečítajte si tiež:
40 spôsobov, ako môžete ukázať vášmu manželovi, že ho ľúbite

 

 

 

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1924956_myslite-si-ze-mate-smiesne-priezvisko-tak-si-precitajte-ako-sa-v-minulosti-volali-slovaci

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií