Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Progresívne Slovensko chce ozdraviť verejné financie, potrebný je aj prechod na zelenú ekonomiku (video)

Potrebné je podľa Progresívneho Slovenska šetriť aj na byrokracii alebo na neefektívnych dotáciách.

4.7.2023 (SITA.sk) – Je potrebné naštartovať hospodársky rast a ozdraviť verejné financie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

Zároveň je potrebné podľa neho využiť prechod na zelenú ekonomiku a uchopiť ho ako príležitosť. Myslí si, že je to príležitosť na inovácie a nové pracovné miesta. V neposlednom rade treba podporiť rozvoj kreatívneho priemyslu.

Reštrukturalizácia bánk

Ako pokračoval ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš, pri pohľade späť sa za posledných 30 rokov v rámci verejných financií udiali aj dobré veci.

Vyzdvihol reštrukturalizáciu bánk, konsolidáciu a riadenie verejných financií, dlhovú brzdu alebo projekt hodnoty za peniaze. Avšak to už podľa neho nestačí a nedá sa len žiť z minulosti. „Našej ekonomike dochádza dych, dostáva sa do pasce stredného príjmu,“ povedal Kišš.

Podľa jeho slov je potrebné sa zamerať na pomoc v kríze životných nákladov pre vysokú infláciu, či už v boji s vysokými cenami energií, alebo potravín. Potrebné sú adresné opatrenia.

Naštartovanie slovenskej ekonomiky

Zároveň je potrebné podľa neho naštartovať slovenskú ekonomiku reformami. S tým súvisia aj financie, rozpočet musí byť zameraný na ekonomický rast. Malo by sa podľa Kišša investovať v tých oblastiach, kde sa to oplatí, teda v rámci zdravotníctva, školstva alebo zelenej transformácie.

Potrebné je podľa Progresívneho Slovenska šetriť aj na byrokracii alebo na neefektívnych dotáciách. „Potrebujeme princípy hodnoty za peniaze vo všetkom, čo štát robí,“ skonštatoval Kišš. V posledných mesiacoch sme boli totiž podľa neho svedkami schvaľovania populistických návrhov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Hospodársky rast, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Slovenská ekonomika, Verejné financie, Zelená ekonomika
Zdroj: SITA.sk – Progresívne Slovensko chce ozdraviť verejné financie, potrebný je aj prechod na zelenú ekonomiku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií