Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

S prskavkou v ruke: Ako zvieratá reagujú na silvestrovskú pyrotechniku?

Silvester teší ľudí, no straší zvieratá

Ľudia už od začiatku decembra zháňajú okrem darčekov a zásob potravín aj pyrotechniku, ktorou oslávia koniec roka. Petardy a ohňostroje na nočnej oblohe spolu vytvárajú niekoľkohodinové krásne divadlo farieb a tvarov. A teraz si to vezmime z tej druhej strany. Okrem ľudí žijú na našej zemi tiež zvieratá, ktoré pri zvukoch ohňostrojov a inej pyrotechniky neskutočne trpia. Boja sa, sú nervózne, utekajú z miest, kde bývajú – čo sa v niekoľkých prípadoch môže skončiť až smrťou zvieratka. Presne proti tomuto každoročne bojujú ochranári, aktivisti, vegáni, vegetariáni a všetci ostatní dobrí ľudia, ktorým záleží na ochrane života zvierat.

Event S prskavkou v ruke, ktorý bol prezentovaný na Facebooku už začiatkom decembra, jasne hovorí o tom, čo sa deje počas „pyrotechnickej eufórie“ so zvieratami.

zvieratá

Príspevok kampane S prskavkou v ruke (úryvok textu) :

Je nespochybniteľné, že domáce zvieratá prežívajú počas Silvestra obrovský stres. Ak má predsa len niekto mačičku/psíka, ktorí sa radi na ohňostroj pozerajú z okna, je to šťastný majiteľ. Ostatní to so svojím zvieratkom nejako prečkajú alebo mu podajú z veľkej lásky sedatíva a idú vytvárať ten hluk, pred ktorým sa snažia svoje zvieratko ochrániť.

Iné domáce zvieratá, najmä kone, ale aj kravy, ovce či ošípané prejavujú očividne pocity strachu zo svetelných efektov a z výbuchov petárd, a následne sa ich zmocňuje nepokoj, triaška. Strach prežíva aj domáca hydina. Lesná zver na neobyčajné rušivé faktory, s ktorými sa predtým nestretla, zareaguje tak, že sa splaší a rozbehne preč nehľadiac na prekážky, ktoré jej stoja v ceste.

Vtáky sa prebudia, v tme opustia nocoviská a hľadajú útočisko ďaleko od hluku a svetiel. V prípade priameho kontaktu dochádza k popáleninám, problémy môžu spôsobiť aj chemikálie, ktoré pyrotechnika obsahuje, najmä keď sa dostanú do dýchacej alebo tráviacej sústavy vtáctva. Samotná hlučnosť v neposlednom rade môže viesť k poškodeniu sluchových orgánov a samozrejme k stresu, žiarivé svetlá vtáky oslepujú, unikajúce vystrašené vtáky narážajú do prekážok.

Prvým krokom by malo byť odpaľovanie zábavnej pyrotechniky len v centrách miest, dedín a na miestach vopred na to určených. Vtedy by totiž nebol tento zvyk vítania nového roka pre zvieratá a vtáky až taký škodlivý. Odpaľovať by sa nemalo na chatách a v rekreačných zariadeniach nachádzajúcich sa v lesnom prostredí. To však však mnoho ľudí nerešpektuje. Najmenej a zároveň najviac, čo môžme urobiť, je naučiť seba a svoje deti žiť ohľaduplne s ozajstnými hodnotami.

NEPOTREBUJEME DELOBUCHY, NEPOTREBUJEME HLUČNÉ PETARDY A OHŇOSTROJE, ABY SME PREŽÍVALI RADOSŤ A ZABÁVALI SA. STAČÍ NÁM S PRSKAVKOU V RUKE A S TEPLÝM POCITOM PRI SRDCI PRIVÍTAŤ NOVÝ ROK 2016

Celý príspevok nájdete TU 

pes

 

Zdroj:  facebook.com/events   facebook.com/SilaPravdy

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií