Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Roboti nám môžu pomôcť predísť budúcej pandémii: Zastúpia ľudí?

Aj keď veľa ľudí počas pandémie dodržiava karanténu a odporúčaný sociálny dištanc, sú ľudia, ktorí doma ostať nemôžu. Odborníci sa preto zhodli na tom, že ich prácu by mohli zastúpiť roboti. Podobný nápad sa experti snažili realizovať v čase epidémie Eboly pred piatimi rokmi. To, či sa im to podarí v čase súčasnej pandémie, je rovnako otázne.

Roboti by mohli zmeniť priebeh celej pandémie, tvrdia odborníci. Lekári, zdravotníci, policajti, hasiči, predavači či poštári si nemôžu dovoliť zostať doma aj napriek riziku infekcie. V Číne tento problém vyriešili práve roboti, ktorí za ľudí vykonávajú nebezpečné činnosti, ako napríklad meranie teploty potenciálne nakazeným ľuďom. Otázkou je, či je možné využívať robotov po celom svete a či je na to ľudstvo ako také pripravené.

Predchádzajúce pokusy stroskotali

Podobné plány od odborníkov zazneli už v roku 2015, kedy vypukla epidémia Eboly. Úrad pre vedu a techniku Bieleho domu a Národná vedecká nadácia v tom istom roku usporiadali semináre, aby určili tri oblasti, v ktorých by boli roboti užitoční. Prvou bola oblasť klinickej starostlivosti, druhou logistika a treťou monitorovanie. Logistika sa týkala distribúcie a odstraňovania potenciálne kontaminovaného odpadu. Problémom však boli financie a nedostatočná motivácia štátov. „Nemyslím si, že tentokrát sme už pripravení, ale dúfajme, že s kolektívnym úsilím budeme pripravení nabudúce,“ povedal Guang-Zhong Yang, zakladajúci redaktor Science Robotics.

Roboti majú veľký potenciál

Yang pochádzajúci zo Šanghaja v čase prepuknutia koronavírusu nebol v krajine. Po príchode naspäť domov musel stráviť 14 dní v povinnej karanténe v hotelovej izbe. Zamestnanci hotela kontrolovali Yangovu teplotu dvakrát denne. Keď si však objednal mydlo, ku dverám mu ho doniesol malý robot. „Ja sám sa zaujímam o robotiku, preto je neskutočné mať takýto zážitok,“ prezradil. Toto je jeden z mnohých príklad, ako by mohli roboti zabrániť šíreniu vírusu.

Príznaky koronavírusu sa u Yanga nepreukázali. Počas pobytu v hoteli si ale všimol, že podobní roboti už zastupujú ľudí. Používajú sa napríklad na dezinfekciu povrchov, na ktorých vírus dokáže prežiť aj 72 hodín. O účinnosti tejto praktiky sa presvedčila aj dánska spoločnosť Blue Ocean Robotics. Aby samotní roboti nemohli prenášať vírus, vystavujú ich ultrafialovému žiareniu. Do úvahy prichádzajú najmä chirurgickí roboti, na ktorých Yang v súčasnosti pracuje. Dali by sa ovládať na diaľku a zastúpili by tak lekárov, ktorí by viac neboli v kontakte s nakazenými pacientmi.

Roboti nám môžu pomôcť predísť budúcej pandémii: Zastúpia ľudí?
zdroj: Reuters

Pomoc lekárom, ale i seniorom

Odborníci sa na základe Yangovej iniciatívy zhodli, že nápad s robotmi nie je až taký márny. Určili si tri kľúčové oblasti, v ktorých by mohli ľudia využiť robotickú pomoc. Oblasti zahŕňajú diagnostiku a skríning chorôb, starostlivosť o pacientov či manažment chorôb. „Roboti majú potenciál na dezinfikovanie, podávanie liekov a potravín, meranie teploty či pomoc pri hraničných kontrolách,“ píšu vedci v článku publikovanom v Science Robotics. Domnievajú sa, že roboti by mohli dokázať robiť aj výtery.

Netreba zabúdať ani na starších ľudí, ktorí sú najohrozenejšou vekovou skupinou. Experti premýšľajú nad takzvanými „domácimi robotmi“, ktorí by starším pomáhali s bežnými prácami. Mnoho ľudí v súčasnosti žije samostatne, roboti by preto mohli zastúpiť aj sociálnu interakciu. „Je to však náročná oblasť rozvoja, pretože sociálna interakcia si vyžaduje budovanie vzťahov,“ vysvetlili vedci.

Zmení pandémia pohľad na robotov?

Kľúčovou otázkou aj naďalej zostáva, či sa táto snaha expertov konečne zrealizuje. Autori článku navrhujú pravidelnú dvojročnú globálnu výzvu, ktorá by sa zameriavala na špeciálnych robotov na infekčné choroby.  V rámci výzvy by testovali robotov a ich rozsah ich schopnosti nahradiť ľudí. „Myslím, že v súčasnosti musíme skutočne zabezpečiť trvalo udržateľný, globálne organizovaný prístup k výskumu s využitím robotov,“ poznamenal Yang. Autori nápadu si na druhej strane uvedomujú, že ľudia ešte stále nie sú dostatočne pripravení na robotickú pomoc.

Zdroj CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií