fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rodiny s autistickým dieťaťom vedia, čo je to sociálna izolácia

Rodiny s autistickým dieťaťom, respektíve rodiny s akokoľvek zdravotne znevýhodneným dieťaťom, roky dobre vedia, čo je to sociálna izolácia. Tvrdí to novinár a bloger Jozef Bednár, ktorý o autizme píše od roku 2005.

Máte tip? napíšte nám mailom

Po knihe Osud tak rozhodol – O živote a autizme s láskou (2015) ponúka čitateľom novinku Nezlomní. Príbehy písané autizmom. Prináša v nej 18 rozhovorov s odborníkmi, rodičmi, súrodencami aj autistami, ktorí sa rozhodli otvorene o svojich problémoch aj radostiach hovoriť.

Bednár je otcom autistického chlapca. V rozhovore pre TASR prezradil aj to, ako jeho rodina prežíva momentálne karanténne opatrenia a obmedzenia pohybu v súvislosti s novým koronavírusom. ,,Okrem Mareka máme ešte dve dcéry (z toho jedna z nich má od narodenia tiež pomerne vážne zdravotné problémy). Takže karanténne opatrenia aj nám dávajú zabrať. Špeciálne Majo ich ťažko znáša, prišiel o svoje pravidelné aktivity v externom prostredí,” priznal novinár a bloger.

Jeho autistický syn dvakrát do týždňa po dve hodiny pracuje, okrem toho sa venuje spoločenskému tancu a tiež robí aj krasokorčuľovanie. To všetko si však v čase koronakrízy musí odoprieť. ,,Cítim, že je úzkostnejší, má väčší strach, je aj nervóznejší,” konštatoval Bednár.

Spolu s manželkou sa správajú zodpovedne a so svojimi tromi deťmi zostávajú doma. Chystali sa tak osláviť aj Svetový deň povedomia o autizme, ktorý sme si pripomenuli 2. apríla. ,,Budeme určite doma, ak bude pekne, maximálne dáme v rúškach nejakú krátku prechádzku,” dodal Bednár.

Prečítajte si tiež:
Minister školstva Gröhling, rokuje o otváraní škôl a škôlok

Napriek tomu, čo všetko mu osud ‘naložil’, sa nesťažuje: ,,Uvedomujem si, že mnoho, mnoho rodín s autistickými, ale aj inak zdravotne znevýhodnenými deťmi je na tom z hľadiska stavu týchto detí oveľa ťažšie ako my. Myslím preto špeciálne v tomto období najmä na tieto rodiny, aby to celé zvládli – nielen vo fyzickom, ale aj psychickom zdraví.”

Súčasťou knižnej novinky Jozefa Bednára Nezlomní sú fotografie reportážneho fotografa Tomáša Benedikoviča.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií