fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ručičky známych hodín posledného súdu sú už len 90 sekúnd od polnoci

Po konci studenej vojny boli hodiny až 17 minút od polnoci.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ručičky známych hodín posledného súdu (Doomsday Clock) sa posunuli bližšie k polnoci a zostáva im už len 90 sekúnd. Podľa vedcov z Bulletin of Atomic Scientists, ktorí posun oznámili, je dôvodom kombinácia viacerých existenčných hrozieb, vrátane ruskej vojny na Ukrajine.

Skupina začala hodiny naznačujúce pravdepodobnosť, že ľudstvo spraví niečo, čím ukončí svoju existenciu, používať v roku 1947. Tento rok ich posunula o 10 sekúnd bližšie k polnoci, čím sa k nej dostali vôbec najbližšie. Po konci studenej vojny boli hodiny až 17 minút od polnoci, no v posledných niekoľkých rokoch sa vedci presunuli od odpočítavania minút až k sekundám.

Okrem opakovaných hrozieb použitím jadrových zbraní zo strany ruského vodcu Vladimira Putina, vedci a aktivisti spomenuli aj rozširovanie jadrových zbraní v Číne, zvyšovanie obohacovania uránu v Iráne, raketové testy v Severnej Kórei, budúce pandémie spôsobené zvieracími ochoreniami, patogény z chýb v laboratóriách, „deštruktívne technológie” a tiež zhoršovanie klimatickej zmeny.

Viac k témam: Doomsday Clock, Hodiny posledného súdu, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Ručičky známych hodín posledného súdu sú už len 90 sekúnd od polnoci © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
V Bulharsku sa odohrala nehoda autobusu, ktorá pripravila o život štyroch turistov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií