fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hrozí, že prídeme o svetový skvost! Prísť môžeme o tento unikát

Máte tip? napíšte nám mailom

Spišský hrad patrí k naším najkrajším pamiatkám a je zaradený aj v svetovom zozname UNESCO. Turistov však na Spiš neláka len on ale i kamenný unikát, ktorý tam vznikol pred 10 rokmi. Teraz však môže zmiznúť.

V roku 2008 bol pod Spišským hradom postavený obrovský kamenný geoglyf v tvare keltského koňa. Jeho autorom je známy austrálsky umelec Andrew Rogers. Na realizácii projektu za 49 790 € pracovali profesionálni kamenári i miestni Rómovia.

Unikát nevznikol pod hradbami náhodne. Motívom k jeho tvorbe bola objavená keltská minca, na ktorej bol vyobrazený kôň. Stará minca bola nájdená presne v miestach, kde geoglyf s názvom Sacred (Posvätný) stojí. Aj keď autorom diela je uznávaný Austrálčan, ktorého geoglyfy stoja na všetkých kontinentoch, teraz hrozí, že o skvostný kamenný objekt prídeme.

“Celý projekt mal povolenie na dočasné umiestnenie na obdobie 10 rokov. Nikto po uplynutí tejto lehoty nepožiadal o jej predĺženie, preto náš úrad začal konať v súlade s ustanoveniami pamiatkového zákona,” uviedla riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove, Eva Semanová, ktorá zároveň dodala: “o našej výzve sa autor projektu s nami spojil a začali sme situáciu riešiť. Predložili sme mu podmienky, za akých je možné predĺžiť desaťročnú lehotu, ktoré akceptoval. Teraz musíme nájsť právny rámec, aby tento geoglyf pod Spišským hradom spĺňal všetky právne predpisy.”

Zdroj: Pinterest

Podľa Semanovej je potrebné, aby sa o objekt niekto staral a v jeho okolí bola pokosená tráva a taktiež by o diele mali byť informovaní turisti:“Teraz sa stáva, že tento v teréne neudržiavaný, teda nečitateľný objekt ľudia považujú za súčasť hradu a pýtajú sa, prečo toto akože severné nádvorie hradu nie je s ním prepojené.”

Rogersove geoglyfy sa nachádzajú na všetkých kontinentoch vrátane Antarktídy. Všetky tieto jeho diela zobrazujú symbol danej oblasti a na jeho realizácii sa podieľali miestni. Slovensko má tú česť, že je jednou z dvoch krajín, ktoré v Európe disponujú takýmto turistickým lákadlom.

Prečítajte si tiež:
Jack pre slúchadlá by mal zmiznúť aj z Android smartfónov!

 

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/723811/slovensku-hrozi-ze-pride-o-svetovy-unikat-naozaj-si-nechame-znicit-tento-skvost/

Foto: https://www.pinterest.at/pin/361202832589415775/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií