fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenské zdravotníctvo môže skolabovať: Chýbajú finančné prostriedky

Zástupcovia lekárov, nemocníc i zdravotných poisťovní žiadajú o urgentné dofinancovanie zdravotníctva. V opačnom prípade v najbližších dňoch slovenské zdravotníctvo skolabuje. Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vyzývajú, aby pripravil správu o finančnom stave rezortu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zdá sa, že slovenské zdravotníctvo je na pokraji kolapsu. Zástupcovia lekárov, nemocníc či zdravotných poisťovní tvrdia, že ak minister zdravotníctva nedofinancuje tento rezort, hrozí kolabs. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti narástli počas pandémie koronavírusu náklady v súvislosti s ochrannými pomôckami. Zároveň robia menej zdravotníckych výkonov, čím prišli o významné množstvo príjmov.

Po mesiaci naše ambulancie, laboratóriá, malé röntgenové pracoviská, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti či rehabilitačné pracoviská vykazujú zhruba 20 percent minuloročných príjmov. Nedokážu sanovať ani personálne náklady na svojich pracoviskách,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Preto podľa jeho slov potrebuje slovenské zdravotníctvo paušálne úhrady.

Slovenské zdravotníctvo potrebuje financie

Zdravotné poisťovne v súčasnosti platia špecializovanú zdravotnú starostlivosť ako paušálnu úhradu vo výške 75 percent minuloročných platieb. Rovnako sa zaviazali platiť všetku poskytovanú zdravotnú starostlivosť. „Karanténne OČR aj PN, presun platenia marcových odvodov aj ďalšie opatrenia sa však negatívne odzrkadľujú na príjmoch zdravotných poisťovní a obávame sa, že pokiaľ nebude situácia vo verejnom zdravotnom poistení plne kompenzovaná, nebudeme môcť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti garantovať úhrady,“ uviedla výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní (AZP) SR Katarína Kafková.

Prečítajte si tiež:
Obrovská tragédia v Piešťanoch! V dome našli mŕtvych manželov

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka tvrdí, že zdravotné poisťovne avizovali, že ak systém nebude urgentne dofinancovaný, prostriedky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti budú môcť nemocniciam zabezpečiť len do konca mája. „ANS opakovane upozorňuje, že systém bude nutné dofinancovať minimálne na úrovni 600 miliónov eur a ďalších 500 miliónov bude treba na oddlžovanie štátnych nemocníc,“ vysvetlil Petko. Pre slovenské zdravotníctvo by tento scenár mohol znamenať poriadnu šlamastiku.

Slovenské zdravotníctvo môže skolabovať: Chýbajú finančné prostriedky
zdroj: TASR

Problém má aj dopravná zdravotná služba

Poskytovatelia dopravnej zdravotnej služby majú rovnaký problém. „Pokiaľ nedôjde k urgentnému vyriešeniu finančnej situácie v zdravotníctve, jednotliví poskytovatelia k 1. máju nebudú môcť zabezpečovať prepravy jednotlivých pacientov, teda prepravy pre štátne i súkromné nemocnice a dialyzovaných pacientov,“ prezradil podpredseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Ernest Caban.

V súčasnosti majú podľa jeho slov poskytovatelia dopravnej zdravotnej služby veľký problém hradiť svoje základné záväzky a prevádzkové náklady. „Majú ich momentálne vyššie, pretože musia zabezpečiť dezinfekčné prostriedky a opatrenia pri preprave. Najhoršie sú na tom menší poskytovatelia DZS,“ hovorí.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej nevstupuje do rokovaní zdravotných poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Vzhľadom na výnimočnú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 však situáciu dôsledne monitorujeme a riešime. Diskusie s rezortom financií, ako aj zdravotnými poisťovňami sa realizujú. Po uzavretí rokovaní budeme o detailoch informovať,“ poznamenala pre TASR Eliášová. Skonštatovala, že ministerstvo zdravotníctva vždy robí všetko pre to, aby bolo v sektore toľko peňazí, koľko v skutočnosti potrebuje.

Prečítajte si tiež:
Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií