fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí veterinárni lekári a vedci vyvinuli a otestovali účinnú liečbu babeziózy psov

Babezióza psov je závažná a potenciálne život ohrozujúca infekcia, ktorú prenášajú kliešte.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.5.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenským veterinárnym lekárom a vedcom sa podarilo vyvinúť a otestovať účinnú liečbu babeziózy. Ide o závažnú a potenciálne život ohrozujúcu infekciu psov, ktorú prenášajú kliešte.

Ako priblížila hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, liečba spočíva v podávaní kombinácie troch liečiv.

Psom nasadili kombinovanú liečbu

Nová liečba, ktorá úspešne eliminovala parazitémiu – prítomnosť parazitov v krvi u psov chronicky infikovaných, jednobunkovým krvným parazitom Babesia gibsoni – pôvodcom babeziózy je výsledkom spolupráce vedkýň z Parazitologického ústavu SAV a veterinárnych lekárov z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

„Psom bola nasadená kombinovaná liečba, ktorá upravila hematologické a biochemické parametre u infikovaných zvierat na referenčné rozmedzie už za 14 dní a až do 720. dňa po zahájení liečby sme u psov nezistili žiadne relapsy (návraty) ochorenia. Zároveň sme počas liečby a následného monitorovania nezaznamenali žiadne zjavné nežiaduce účinky novo vyvinutej terapie,“ vysvetlila Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu SAV.

Používalo sa mnoho liekov

Parazitologička podotkla, že doteraz sa v liečbe babeziózy psov používalo mnoho liekov, ale úplné odstránenie parazitémie nebolo dokázané. Dodala, že okrem toho sa pozorovali časté recidívy a počas liečby sa vyskytovali nežiaduce účinky.

Prečítajte si tiež:
Počas pandémie stúpla základná digitálna gramotnosť na Slovensku len mierne

Gáliková uviedla, že babezióza psom môže spôsobiť anémiu. „V Európe je za najbežnejší parazit zodpovedný za toto ochorenie považovaná Babesia canis. V roku 2016 bol však na Slovensku identifikovaný aj ďalší pôvodca babeziózy – parazit Babesia gibsoni, spôsobujúci závažnejšiu, chronicky prebiehajúcu formu ochorenia, na ktorú terapia používaná proti Babesia canis neúčinkuje,“ ozrejmila hovorkyňa.

Viac k témam: babezióza psov
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí veterinárni lekári a vedci vyvinuli a otestovali účinnú liečbu babeziózy psov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií