fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko môže prísť o milióny eur z eurofondov

Najvyšší kontrolný úrad SR zároveň upozornil na riziká pri evidencii a monitoringu nezrovnalostí.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.7.2022 (Webnoviny.sk) – Nedostatočné čerpanie fondov Európskej únie na Slovensku sprevádza aj množstvo nezrovnalostí. Z predošlého programového obdobia dosahujú takmer 101 miliónov eur, v aktuálnom období sú spochybnené projekty za dve miliardy eur. Európske či národné pravidlá mohli porušiť prijímatelia európskej pomoci aj sprostredkovateľské orgány štátu.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) v piatok zároveň upozornil na riziká pri evidencii a monitoringu nezrovnalostí. Ide napríklad o nedodržiavanie lehôt pre začatie správnych konaní, alebo o chyby súvisiace so zadávaním neúplných dát do informačných systémov, čo má výrazný vplyv na úspešnosť vymáhania nesprávne použitých financií. Nezrovnalosti, ktoré štát nevymôže od prijímateľov, tak musí v konečnom dôsledku uhradiť z vlastného rozpočtu.

Riziko rozporov v stanoviskách

Národní kontrolóri poukázali aj na riziko rozporov v stanoviskách Úradu vládneho auditu a Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré protichodne rozhodovali v rovnakej veci o porušení pravidiel hospodárskej súťaže.

NKÚ sa pri kontrole zameral na evidenciu a monitorovanie nezrovnalostí v programovom období 2014 – 2020, a to na operačné programy Integrovaná infraštruktúra a Kvalita životného prostredia v rezortoch dopravy a životného prostredia. Tieto dva programy majú schválených najviac prostriedkov z európskych zdrojov (8,8 miliardy eur) a v čase prípravy kontroly evidovali najväčší objem nezrovnalostí vo výške dvoch miliárd eur, pričom slovenská strana doposiaľ uznala Európskej komisii chyby za 1,9 milióna.

Prečítajte si tiež:
O koľko eur sa zvýši prídavok na dieťa? Matovič chce inú sumu, ako bola navrhovaná

Finančne najväčší dopad majú nezrovnalosti na verejný rozpočet, keďže nevysporiadané nezrovnalosti uhrádza štát zo svojho rozpočtu a až následne ich môže vymáhať.

Informácie prichádzajú neskoro

Kontrolóri potvrdili riziko nedostatočnej dokumentácie a monitorovania vývoja nezrovnalostí samotnými riadiacimi a sprostredkovateľskými orgánmi. Taktiež chýba alebo mešká evidencia nezrovnalostí v IT systéme.

Problémová je dostupnosť informácií od zainteresovaných strán, ktoré prichádzajú neskoro a kompetentným inštitúciám chýba ucelený prehľad o konaní napríklad policajtov či auditných orgánov. Potvrdili sa aj prípady neskorého začatia vymáhania nezrovnalosti s rizikom premlčania pohľadávky.

V každom treťom náhodne vybranom prípade boli prekročené lehoty a do informačného systému zadávané nesprávne alebo neaktuálne údaje o nezrovnalostiach. Lehoty boli prekročené v rozmedzí od 10 do 123 pracovných dní.

Negatívny dopad na štátny rozpočet

„Prekročenie stanovenej lehoty pre evidenciu a aktualizáciu nezrovnalosti a splnenie oznamovacej povinnosti, ako aj zadávanie neúplných, nesprávnych alebo neaktuálnych údajov o nezrovnalostiach do informačného systému môže mať významný vplyv na včasné spustenie procesu riešenia nezrovnalosti a na následnú úspešnosť jej vymáhania, čo má priamy negatívny dopad na štátny rozpočet,“ uviedol podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Prečítajte si tiež:
Ministrom pre vysoký deficit zmrazia platy a začína platiť dlhová brzda, Doležal nemá problém s vrátením

„Správna evidencia a monitoring nezrovnalostí je pritom kľúčom k efektívnemu manažmentu vzniknutých nezrovnalostí. Hlavným nástrojom monitoringu a evidencie je existujúci IT systém monitorovania fondov, ktorý zastrešuje kompletnú administratívu k čerpaniu európskych fondov,“ dodal Ivančo.

Porušený zákon a zanedbaná povinnosť

Za závažné zistenie považuje NKÚ aj to, že Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) ako sprostredkovateľský orgán zanedbala svoje povinnosti pri správnych konaniach podľa zákona o európskych fondoch. Do septembra 2021 nebol na SAŽP určený odvolací orgán, dovtedy sa prakticky nebolo možné odvolať.

Kontrolované subjekty zároveň prijali opatrenia formou metodického usmernenia a začali správne konania až na základe zistení kontrolórov. Subjekty vôbec nezačali správne konanie pri 15 nezrovnalostiach v celkovej výške 1,8 milióna eur.

Nezabezpečili tak bezodkladné prijatie nápravných opatrení, čím zvýšili riziko premlčania pohľadávky a porušili zákon. V ďalších troch prípadoch v hodnote takmer 700-tisíc eur podnet na začatie správneho konania dali až po zákonnej lehote.

Viac k témam: Eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko môže prísť o milióny eur z eurofondov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií