fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko musí vyčerpať ešte 800 miliónov z eurofondov. Remišová ministerstvá vyzvala, aby sa rozhýbali a začali ich zmysluplne míňať

Podľa ministerky investícií by si mali na ministerstvách urobiť poriadok, aby vyčlenené eurofondy minuli. Tvrdí, že si nemôžeme dovoliť, aby Slovensku prepadlo jediné euro.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.4.2022 (Webnoviny.sk) – V programovom období 2014 až 2020 je v rámci rôznych ministerstiev nezazmluvnených ešte osemsto miliónov eur. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) je teraz na zodpovednosti jednotlivých rezortov, ktoré majú nezazmluvnené eurofondy, aby s nimi niečo zmysluplné urobili.

Hrozí prepadnutie miliónov eur

„Ak ich nevedia minúť oni, a zrejme nevedia, lebo sú nezazmluvnené, tak ich musia použiť tak, aby ich vyčerpali. Musí si urobiť každý jeden rezort u seba poriadok, aby ich minul. Nemôžeme si dovoliť, aby v žiadnom rezorte prepadlo nejaké euro,” povedala v stredu Remišová.

Vicepremiérka si vie predstaviť, že ministerstvá by mali nezazmluvnené prostriedky z eurofondov použiť, napríklad na zmiernenie vplyvov utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Vyčerpaných je 50 % z alokovanej sumy

Využívanie prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020, vrátane Programu rozvoja vidieka, dosiahlo ku koncu februára tohto roka celkovo 8,342 miliard eur, čo bolo vyše 50 percent z celkovej alokovanej sumy 16,654 miliardy eur.

Podľa údajov na portáli ministerstva investícií, ktoré je centrálnym koordinačným orgánom pre eurofondy, k uvedenému dátumu bolo z európskych zdrojov zazmluvnených 14,657 miliardy eur, teda 88 percent.

Prečítajte si tiež:
Odborový zväz KOVO rozdá 180-tisíc nálepiek, chystá jednohodinový generálny štrajk

Európske peniaze zo spomínaného programového obdobia, ktoré sa skončilo už predvlani, je potrebné vyčerpať do konca roka 2023.

Viac k témam: Eurofondy, Projekty, Utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko musí vyčerpať ešte 800 miliónov z eurofondov. Remišová ministerstvá vyzvala, aby sa rozhýbali a začali ich zmysluplne míňať © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií