fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko nemá páky, aby pomohlo opusteným deťom. Asociácia upozornila na diery v legislatíve a chýbajúceho ombudsmana

Na Slovensku je podľa MALnS stále veľa detí, ktoré stratili rodičov, ale aj mladí, ktorí utiekli pred vojnou, hoci ich rodičia museli ostať na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.7.2022 (Webnoviny.sk) – Je nešťastné, že stále nebol zvolený ombudsman, ktorý by mohol mať silnejší hlas pri komunikácii s vládou. V súvislosti s príchodom ukrajinských utečencov na Slovensko to tvrdí Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku (MALnS).

Tá v spolupráci s Národnou vedeckou a technologickou asociáciou Ukrajiny a s podporou Národnej akadémie lekárskych vied Ukrajiny zorganizovala začiatkom júla slovensko – ukrajinský okrúhly stôl v Užhorode a v Bratislave.

Opustené deti z Ukrajiny

Na Slovensku je podľa MALnS stále veľa detí, ktoré stratili rodičov, ale aj mladí, ktorí utiekli pred vojnou, hoci ich rodičia museli ostať na Ukrajine.

„Takýchto príbehov je čoraz viac a pomôcť im je niekedy veľmi ťažké, pretože procesy komplikujú zákony, ktoré nemyslia na vzniknuté situácie,“ vysvetľuje Alona Kurotová, zakladateľka MALnS.

Podľa Kurotovej sa ani po upozorneniach nič nezmenilo na postavení 17-ročných ukrajinských študentov, ktorí už majú ukončenú strednú školu, ale napriek tomu nemajú status dospelého.

Slovensko zasiahli utečenci nepripravené

„Bez sprievodu rodičov nemôžu získať dočasné útočisko a všetky výhody, ktoré im z neho plynú,“ konštatuje Kurotová. Problémy majú aj ukrajinské matky s deťmi, ktoré nie sú na Slovensku zamestnané alebo zarábajú menej ako minimálnu mzdu, najčastejšie pri práci na čiastočný úväzok.

Prečítajte si tiež:
Sporná novela verejného obstarávania a zákona o pohľadávkach štátu po vete prezidentky už neprešla

Vojna na Ukrajine podľa MALnS odhalila až priveľa problémov a nepripravenosť Slovenska na príchod cudzincov. Sociálna a zdravotná stratégia Slovenska, hoci ráta s plnením viacerých problematických bodov, nemá podľa Kurotovej jasnú víziu ako ich realizovať, keďže nám chýbajú odborníci.

„Aj tu by mohol byť nápomocný ombudsman, ktorý by sa – okrem iného – mohol pokúsiť o využitie zmeny v prospech občanov Slovenska,“ dodáva zakladateľka MALnS.

Viac k témam: Deti, Detský ombudsman, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nemá páky, aby pomohlo opusteným deťom. Asociácia upozornila na diery v legislatíve a chýbajúceho ombudsmana © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií