fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zosúvajúci sa svah vo Svätom Antone už nie je hrozbou, jeho sanácia vyšla na viac než milión eur

Počas 10 rokov sa na Slovensku vyskytlo viac ako 700 zosuvov, ktoré v mnohých prípadoch priamo ohrozovali životy a majetok obyvateľov.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.6.2022 (Webnoviny.sk) – Na sanáciu svahu v obci Svätý Anton (okr. Banská Štiavnica) pôjde z rezervy vlády SR 568-tisíc eur a ďalších viac ako 572-tisíc eur poskytol obci Environmentálny fond formou dotácie.

Ako priblížilo Ministerstvo životného prostredia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, geológovia svah zabezpečili kotvenými oceľovými konštrukciami, vybudovali gabiónový múrik a pozdĺžny betónový žľab.

Vyhlásili mimoriadnu situáciu

Upravená bola aj časť cesty a v území sa tiež doplnila sieť monitorovacích zariadení. Ministerstvo pripomenulo, že obec vo februári 2021 vyhlásila mimoriadnu situáciu pre zosuv svahu nad miestnou komunikáciou.

Envirorezort zosumarizoval, že v poslednom desaťročí sa na Slovensku vyskytlo viac ako 700 zosuvov, ktoré v mnohých prípadoch priamo ohrozovali životy a majetok obyvateľov a vyžiadali si vyhlásenie mimoriadnej situácie.

Za svahovými pohybmi na Slovensku stojí podľa ministerstva predovšetkým anomálna zrážková činnosť, ktorá súvisí s prívalovými lejakmi, náhlymi vzostupmi hladiny podzemnej vody a nasýtenosťou svahu vodou.

Štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana poznamenal, že ide o jeden z prejavov klimatickej zmeny.

Monitorovali 21 lokalít

„Je zodpovednosťou štátu presadzovať opatrenia, ktoré chránia prírodu, životné prostredie a rovnako tak aj životy a zdravie ľudí. Dôležité je pokračovať v dôslednom monitoringu geologických rizík,“ zdôraznil.

Prečítajte si tiež:
Na mol opitá učiteľka ohrozila deti v škôlke, pri dychovej skúške nafúkala takmer dve promile

Rezort Jána Budaja (OĽaNO) vypracoval spoločne so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra dokument, ktorý poukázal na možné prírodné ohrozenia a možnosti predchádzania havarijným zosuvom.

Z monitoringu, ktorý prerokovala vláda v apríli, vyplýva, že MŽP a štátni geológovia v roku 2021 monitorovali 21 lokalít zosuvov a svahových deformácií, z toho 14 bolo nových. Jeden z najrizikovejších bol práve zosuv v obci Svätý Anton.

Viac k témam: Mimoriadna situácia, zosuv svahu
Zdroj: Webnoviny.sk – Zosúvajúci sa svah vo Svätom Antone už nie je hrozbou, jeho sanácia vyšla na viac než milión eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií