fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Francúzsku majú prvú cestu zo solárnych panelov. Pozri, ako funguje!

Máte tip? napíšte nám mailom

Prvá cesta pokrytá solárnymi panelmi je tu. Na svete je jedinečná a nachádza sa v meste Tourouvre-au-Perche vo francúzskej Normandii.

Jeden kilometer tejto cesty bol slávnostne otvorený 21. decembra 2016 francúzskym ministrom ekológie. Solárne panely sa rozliehajú na ploche 2400 štvorcových metrov s cenovkou 5 miliónov eur. Kilometer tejto cesty dokáže poháňať svojou energiou pouličné osvetlenie okolo nej.

solarroad_01

Podľa plánov by mala ďalšia takáto moderná cesta vyrásť na dĺžke 1000 kilometrov pozdĺž francúzskej diaľnice. Všetko má i svoje nevýhody. Panely zabudované v ceste sú menej efektívne ako tie, ktoré sa nachádzajú na strechách domov a samozrejme sú i drahšie. Spoločnosť zabezpečujúca montáž a výrobu týchto panelov má rozpracovaných okolo 100 projektov tejto realizácie po celom svete.

solarroad_02

Niekoľko panelov na ceste sa nachádza i na Route 66 v Misouri. Boli vybudované v lete tohto roku. Problémom je však vysoká cena.

Zdroj: theverge.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií