fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Španielsko na krátko zatvorilo vzdušný priestor, dôvodom boli ostatky čínskej rakety

Španielsko dospelo k rozhodnutiu po tom, čo Čína vyslala raketu Dlhý pochod-5B s posledným modulom jeho vesmírnej stanice Tchien-kung a jej ostatky následne leteli nekontrolovateľne na Zem.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Španielsko v piatok na krátko zatvorilo časti svojho vzdušného priestoru pre riziko z preletu častí čínskej rakety cez atmosféru. Uzavretie, ktoré trvalo zhruba 40 minút, sa dotklo letísk v Barcelone či na Ibize. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Španielsko dospelo k rozhodnutiu po tom, čo Čína vyslala raketu Dlhý pochod-5B s posledným modulom jeho vesmírnej stanice Tchien-kung. Ostatky rakety následne leteli nekontrolovateľne na Zem.

Väčšina z nich by mala počas dopadu zhorieť, ale existujú obavy, že niektoré zvyšky, ktoré Európska agentúra pre bezpečnosť letectva označila za jeden z najväčších objektov, ktoré v posledných rokoch vstúpili do atmosféry, môžu prežiť.

Služba Európskej únie pre monitorovanie vesmíru na svojej webstránke uviedla, že štatistická pravdepodobnosť, že ostatky rakety dopadnú na obývanú oblasť je nízka a očakáva sa, že dopadnú niekde v Atlantickom oceáne. Pred ich trajektóriou však varovala južné Taliansko, severné Španielsko a Portugalsko.

Viac k témam: Bezpečnosť, Raketa, Uzavretie letiska, vzdušný priestor
Zdroj: Webnoviny.sk – Španielsko na krátko zatvorilo vzdušný priestor, dôvodom boli ostatky čínskej rakety © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Raketový útok v Záporožskej oblasti zasiahol obytné budovy, počet obetí stúpol
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií