Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekcia zo španielskej chrípky 1918: Čo viselo na dverách, vás dostane!

Na severe Chicaga a nielen tam bol zaužívaný symbol na dverách, ktorý upozorňoval komunitu na prítomnosť nákazy. Ako znie lekcia zo španielskej chrípky roku 1918?

Vlna španielskej chrípky bola nezvyčajne smrteľná pandémia ochorenia, ktorú spôsobil chrípkový vírus H1N1. Infikovala 500 miliónov ľudí na celom svete, vrátane ľudí na vzdialených pacifických ostrovoch a v Arktíde, čo viedlo k úmrtiu približne 50 miliónov.

Ľudia boli v karanténe svojich domoch a nedokázali komunikovať s vonkajším svetom. Ich príbuzní zostávali v byte a dbali na varovania po mestách, aby sa vyhli styku s ostatnými kvôli šíriacej sa nákaze. Tým, čo prežili, zostali len strašidelné spomienky na izoláciu, strach a obrazy rakiev, prechádzajúcich pod oknami. Sused, ktorý bol včera fit, bol ďalšie ráno mŕtvy.

Prax sociálneho dištancovania a karantény je dnes odporučená, uprednostňovaná, ale nie vždy dôsledne dodržiavaná. Počas španielskej chrípky bol znakom, ktorý často zachránil blízkych, susedov, priateľov, kolegov, ako aj lekárov, biely šál alebo uterák na dverách. Ten upozorňoval na prítomnosť nákazy vnútri domácnosti.

Ako sa poučiť zo španielskej chrípky?

Symbol je relevantný aj dnes, zoči-voči dnešnej pandémii, ktorej úmrtnosť sa zdá byť niekoľkokrát nižšia. Progres ochorenia je takisto u COVID-19 pomalší, keďže príbehy z čias španielskej chrípky hovoria o ľuďoch, ktorí ráno šli do práce, ale domov sa už nevrátili. Oficiálna štúdia inštitútu talianskeho ministerstva zdravotníctva hovorí, že:

„99,2 % tých, čo v Taliansku zomreli na koronavírus, malo prinajmenšom jednu chronickú chorobu, 74,1 % malo najmenej 2 chronické choroby a 48,5 % najmenej 3 chronické choroby. Vyše 75 % malo vysoký krvný tlak, približne 35 % cukrovku a tretina srdcovo-cievne ochorenie. Medián veku zosnulých je 80,5 roka. Pod 50 rokov bolo 0,8 % zo zosnulých, pod 30 rokov nikto.“

S fenoménom zvaným koronavírus je veľa ľudí infikovaných, ale mnohí nevykazujú žiadne príznaky celé dni. To znamená, že neexistuje spôsob, ako zistiť, kto v komunite je nakazený. Jediným spôsobom, ako chrániť seba a ostatných, je obmedzenie zbytočného kontaktu. S každou infekciou, ktorá sa nešíri, sme vo väčšom bezpečí.

Každý z nás si môže minimálne vziať príklad od predchádzajúcich generácií: zastaviť šírenie COVID-19 tým, že zostanete doma. Urobte to pre seba, svoju rodinu a priateľov. Urobte to pre zraniteľných, ktorí majú rakovinu, transplantované orgány, ochorenie pľúc, starých rodičov, tehotné ženy a zoznam pokračuje ďalej.

Zostaňte doma, aby ste mohli jedného dňa rozprávať príbeh kľúčového okamihu, keď spoločensky zodpovední ľudia – ako vy – použili lekciu tých, ktorí tu boli pred nami.

Zdroj Stat News Bloomberg CDC.gov
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií