fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Rajci našli desaťročia staré rúška: Ich dizajn všetkých prekvapil

V Rajci, meste v Žilinskom kraji, zasadá každý deň krízový štáb. V hmotných rezervách našli rúška spred desiatok rokov, ktoré Okresný úrad povolil rozdať obyvateľom mesta. Všetci však zostali zaskočení ich netradičným dizajnom. Ak by ste čakali klasické rúška, budete prekvapení. Ide totiž o celotvárové masky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obyvatelia Rajca zostali poriadne prekvapení, keď sa ku nim dostali rúška staré desiatky rokov. Krízový štáb počas zasadnutia našiel papiere, na ktorých sa písalo o civilnom sklade s 1 700 rúškami a respirátormi. Pravdepodobne všetci očakávali klasické rúška, ktoré v súčasnosti musia zo zákona nosiť všetci vo verejných priestranstvách.

Staré rúška sú prekvapivo efektívne

V skutočnosti boli v sklade rúška a respirátory netradičného dizajnu. „Čakali sme, že to budú klasické rúška alebo respirátory, no keď sme sa šli pozrieť do skladu, našli sme tam celotvárové masky,“ informoval primátor mesta Martin Lipka. Boli uskladnené v drevených debnách v civilnom sklade pod mestským úradom. „Niektoré tie zásoby boli zo 70., niektoré z 80. rokov. Tu je označené, aká je to veľkosť a počet kusov,“ dodal primátor, pričom ukázal na balenie netradičných masiek.

I keď masky možno nepôsobia príliš trendy, sú vyrobené zo skutočne kvalitného materiálu. Trojvrstvové masky sú vyrobené z kvalitného plátna. Staré rúška by mali vydržať až 100 praní pri teplote 30 až 40 stupňov. „Pre niekoho je to komické, pre niekoho strašidelné, je v tom teplo, nedýcha sa v tom až tak dobre, ale pokiaľ ide človek na nákup, na tú hodinku sa to dá vydržať,“ prezradil primátor Lipka. Dôležité je nedenzifikovať rúško alkoholom.

Prečítajte si tiež:
Sex a koronavírus - Prenáša sa?
V Rajci našli desaťročia staré rúška: Ich dizajn všetkých prekvapil
zdroj: TV JOJ/noviny.sk

Rozdávajú ich občanom

Výhodou masky je to, že je celotvárová a preto dokonale chráni nielen nos a ústa, ale aj oči. Vírus sa prenáša aj sliznicou oka, takže maska dostatočne chráni celú tvár. „Zisťovali sme na Okresnom úrade v Žiline, či masky môžeme použiť. Povedali nám, že teraz je presne tá situácia, kedy ich môžeme použiť a vraj ich majú ešte viac,“ uviedol Lipka.

Podľa primátora Lipku v meste šijú rúška aj miestne dobrovoľníčky. Obyvateľom Rajca, predovšetkým seniorom, ich rozdávajú zadarmo. Ak si po ne nemôžu prísť sami, dovezú im ich priamo do domu. „Povedia, že nemôžu prísť a mestskí policajti alebo ja roznášam rúška ľuďom, ktorí nemohli prísť,“ vysvetlil Lipka.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Pravda TV JOJ

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií