fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taliansko po viac ako dvoch mesiacoch otvára hranice, obchody, kiná aj kúpaliská

Taliansko preberá „vypočítané riziko“, keď sa snaží ďalej zmierňovať svoje opatrenia týkajúce sa koronavírusu, pripustil to premiér Giuseppe Conte.

Máte tip? napíšte nám mailom

Premiér Conte povedal, že „nákazová krivka“ sa môže opäť zvýšiť, ale krajina si nemôže dovoliť čakať na vakcínu. Premiér oznámil, že cestovanie do a z Talianska a medzi regiónmi krajiny bude povolené od 3. júna.

Posilovne, kúpaliská a športové centrá sa znovu otvoria 25. mája. Kiná a divadlá sa otvoria od 15. júna.

Cestovatelia z krajín EÚ budú môcť vstúpiť do Talianska bez toho, aby museli ísť do dvojtýždňovej karantény.

Ohlásené opatrenia sú hlavným krokom v úsilí krajiny o reštartovanie hospodárstva po viac ako dvoch mesiacoch.

Talianske úrady tvrdia, že vírusu v krajine podľahlo 31 763 ľudí, čo je tretie najvyššie číslo za USA a Veľkou Britániou. V posledných dňoch však miera inflácie v Taliansku prudko poklesla.

Koronavírus je na ústupe

Keď sa vo februári začal v severných oblastiach objavovať koronavírus, bola to prvá európska krajina, ktorá uvalila celoštátne obmedzenia.

Tieto opatrenia sa však začali zmierňovať začiatkom tohto mesiaca, keď sa 4. mája umožnilo opätovné otvorenie tovární a parkov.

,,Stojíme pred vypočítaným rizikom s vedomím, že krivka nákazy sa môže opäť zvýšiť,” uviedol Conte na televíznej stanici v sobotu.

Prečítajte si tiež:
Máš rad príbeh Na vine sú hviezdy? Tak tento SKUTOČNÝ príbeh Katie a Daltona ťa dojme k slzám!

Musíme sa s tým zmieriť, inak už nikdy nebudeme môcť začať znova.“

Predseda vlády uviedol, že talianske podniky si nemôžu dovoliť čakať na nájdenie očkovacej látky, pretože „by sme skončili so silne poškodenou hospodárskou a sociálnou štruktúrou“.

Niektoré talianske regióny požadovali rýchlejšie zmiernenie obmedzení, ale predseda vlády uviedol, že sa uvoľnia postupne, aby sa predišlo druhej vlne prípadov.

Obchody aj reštaurácie otvárajú od dnes

Obchody a reštaurácie sa majú znovu otvoriť od 18. mája za predpokladu, že sa vynúti sociálne dištancovanie.

Katolícke cirkvi sa pripravujú na obnovenie omší v ten istý deň, ale dôjde k prísnemu spoločenskému dištancovaniu a veriaci musia nosiť tvárové masky. Iné viery budú mať tiež možnosť konať bohoslužby.

Oznámenie Conteho prišlo krátko po tom, čo krajina, ktorá bola kedysi globálnym epicentrom pandémie, zaznamenala ďalší pokles svojho denného počtu obetí. 27.marca oznámila viac ako 900 úmrtí, ale úrady uviedli, že za posledných 24 hodín bolo 153 osôb.

Začiatkom tohto týždňa vláda schválila stimulačný balík vo výške 55 miliárd EUR

Prečítajte si tiež:
Blog: Má srdce nohy?

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií