fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taxikár surovo vyhodil slepú ženu z taxíka. Prekážal mu pes

Neumožnenie vstupu psov so špeciálnym výcvikom do rôznych zariadení a tiež dopravných prostriedkov je diskriminácia. Uviedla to komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Máte tip? napíšte nám mailom

Taxislužby však ľuďom s vodiacimi alebo asistenčnými psami často nedokážu zabezpečiť adekvátne služby. Tieto psy, sprevádzajúce ľudí so zrakovým alebo iným ťažkým zdravotným postihnutím, sú v zákone klasifikované ako kompenzačné pomôcky.

Prípad v Prahe- taxikár vyhodil nevidiacu ženu

Pred časom bol medializovaný prípad v Prahe, kedy taxikár vyhodil nevidiacu ženu z taxíka kvôli jej vodiacemu psíkovi. Žena dopoludnia zablúdila a požiadala o pomoc v hoteli na Bořivojovej ulici. Personál jej pomohol zavolať taxikára cez aplikáciu Bolt. “Keďže som nevidiaca, mám vodiaceho psíka, takže som nasadla do auta a za mnou nastúpil psík. Ale vodič mi povedal, že psíka nevezme. Ja som mu povedala, že sa ale bez neho nezaobídem, pretože som nevidiaca. Povedal mi, že ho to vôbec nezaujíma a nech vypadnem, “opísala Denníku N situáciu, ktorú na videu zachytila ​​aj svedkyňa udalosti.

Niečo podobné sa podľa riaditeľky Výcvikovej školy pre vodiacich psov Kataríny Obuchovej stalo aj na Slovensku nevidiacej Eve. Taxikár ju s vodiacim psom odmietol odviezť. Stavrovská tiež uviedla, že podľa podnetov prichádzajúcich na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) niekedy držiteľov vodiacich a asistenčných psov odmietajú prepraviť aj autobusmi.

Prečítajte si tiež:
Prečo ju nikto nechcel? Slobodný otec si adoptoval dievčatko, ktoré odmietlo až 20 rodín!

V Bratislave sa taxislužby nevyjadrili

V súvislosti s medializovaným incidentom v taxíku v Prahe ÚKOZP zisťoval u ôsmich bratislavských taxislužieb to, či a ako zabezpečujú prepravu nevidiacich osôb sprevádzaných vodiacim psom a prepravu osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu odkázaných na invalidný vozík.

Väčšina z nich však neodpovedala, prípadne sa vyjadrila, že na tento typ prepravy nemá vybavenie alebo že všetko záleží na ochote konkrétneho vodiča. Len jedna taxislužba uviedla, že prepravu ľudí s vodiacimi psami zabezpečuje, avšak je vhodné, aby osoba vopred nahlásila, že je nevidiaca a má vodiaceho psa. “Podľa rozmerov psa sa zabezpečuje vhodné vozidlo a vodič, ktorý sa väčších psov nebojí,” uviedli pre ÚKOZP predstavitelia taxislužby. “Pes musí byť vychovaný a nesmie byť nadmieru znečistený,” doplnili. Tiež uviedli, že vodič nevidiacemu pasažierovi poskytne pomoc s nástupom, výstupom a s batožinou. V prípade potreby môže klienta odprevadiť v rámci blízkeho okolia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr dennikn

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií