fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta

Pokles pridanej hodnoty bol opäť v najvýznamnejšom odvetví, teda vo výrobe motorových vozidiel.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.8.2022 (Webnoviny.sk) – Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 1,7 %. Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Tempo rastu sa však v porovnaní s prvým kvartálom spomalilo. V prvom štvrťroku slovenská ekonomika rástla o 3,1 %.

Zahraničný dopyt naďalej klesal

Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP v druhom kvartáli medziročne zvýšil o 1,6 % a medzikvartálne o 0,4 %. V bežných cenách sa v druhom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 26,45 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 9,9 %.

Objem HDP v stálych cenách bol takmer na úrovni rovnakého obdobia pred krízou. Do hodnoty druhého štvrťroka 2019 mu chýbalo podľa úradu len 0,2 %.

Rast slovenskej ekonomiky podporil najmä domáci spotrebiteľský dopyt, zahraničný dopyt naďalej klesal, ale miernejšie ako v prvom štvrťroku.

Rýchly odhad HDP ešte upravia

Pridanú hodnotu v druhom štvrťroku pozitívne ovplyvnil najmä jej rast v odvetví výroba z gumy a plastu. Ďalej v odvetviach veľkoobchod, maloobchod a skladové a pomocné činnosti v doprave.

Pokles pridanej hodnoty bol opäť v najvýznamnejšom odvetví, teda vo výrobe motorových vozidiel.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude Štatistický úrad SR na základe ďalších dostupných údajov upravovať a doplní štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Zverejní ho 6. septembra.

Prečítajte si tiež:
Miera nezamestnanosti klesá naprieč celým Slovenskom, v štyroch okresoch však stále presahuje 15 percent (video)

Viac k témam: HDP, Hrubý domáci produkt, Rast ekonomiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií