fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lacné a stabilné dodávky tepla na dlhú dobu, čo viac si priať?

Máte tip? napíšte nám mailom

Zbaví vás starostí so skladovaním paliva či vývojom ceny elektriny, nemusíte do nich prikladať a napriek tomu Vás budú hriať celú zimu. Ich prevádzka je lacná a spoľahlivo slúžia aj desiatky rokov. Prečo teda ešte nemáte jedno z nich na svojom dvore? O čom je reč? O tepelných čerpadlách…

Tento zdroj tepla si berie “palivo”, ktoré je navyše zdarma po celom Slovensku, zo svojho okolia. Vďaka nezávislosti od fosílnych palív už nebudete musieť mať starosti o cenu elektriny, uhlia, plynu a pod., a napriek tomu budete celú zimu pekne v teple. Tepelné čerpadlá sú nenáročné na umiestnenie, dodávky tepla z nich sú stabilné. Nielen to sú dôvody, prečo dopyt po nich rastie po celej Európe.

Na tepelné čerpadlá vsádzajú domácnosti aj politici

Na tepelné čerpadlá vsádzajú nielen domácnosti v snahe znížiť svoje účty za teplo a ekologickú stopu, ale aj politici plniaci ambiciózne ciele znižovania emisií skleníkových plynov. Tepelné čerpadlá sú, na rozdiel napr. od veterných či solárnych elektrární, zdrojom stabilného množstva energie po celý rok. Je možné ich inštalovať ako k jednotlivým jednotkám, tak ako aj centrálny zdroj tepla pre celé mestské štvrte.

Možnosti využitia tepelných čerpadiel sú skutočne široké. Napríklad vo Švajčiarsku čerpadlá vyrábajú teplo z vody jazier, v Nemecku a Dánsku pomocou nich “recyklujú” teplo z prístavov. Obchodný reťazec Lidl zase využíva tepelné čerpadlá pre opätovné využitie tepla z kompresorov chladiacich boxov, zoznam “zaujímavých” projektov by bol naozaj dlhý.

Judista Lukáš Krpálek zvolil tepelné čerpadlo IVT AIR X na základě doporučení známého a jeho zkušeností.“Původní idea…

Zveřejnil(a) Tepelná čerpadla IVT dne Čtvrtek 30. března 2017

Tepelným čerpadlám sa oplatí venovať pozornosť, aj Vy si na pár kliknutí môžete spočítať, aké výhody by pre Vás znamenal prechod k tomuto zdroju tepla, a to v tomto interaktívnom sprievodcovi na webe spoločnosti IVT SK.

Prečítajte si tiež:
Počasie sa zbláznilo! Obyvateľov Talianska v septembri prekvapila snehová nádielka

Výhody tepelných čerpadiel sú pritom “univerzálne”, nezáleží na tom, či hľadáte zdroj tepla pre malý rodinný dom v oblasti Bratislavy, medzigeneračný rodinný dom v Banskej Bystrici či horskú chatu pri Poprade.

Tipy, ktoré Vám pomôžu vyvarovať sa chýb

Áno, kúpa tepelného čerpadla nemusí byť vždy stávkou “na istotu”, sú to práve chyby vo výbere, kde sa “rodia” nespokojní majitelia, ktorí tepelným čerpadlám nemôžu prísť na meno. Aby vám tepelné čerpadlá robili naozaj radosť, je potrebné sa riadiť týmito odporúčaniami:

  • Kúpu tepelného čerpadla konzultujte s predajcom, ktorý predáva viac typov čerpadiel, napr. vzduch/vzduch, vzduch/voda, zem/voda, voda/voda. Iba takýto predajca je schopný dať vám objektívne odporúčania. Univerzálne vhodné tepelné čerpadlo neexistuje, zatiaľ čo niektoré sa hodia do menších objektov s malým počtom miestností, iným, naopak, svedčia veľké nehnuteľnosti. Rovnako tak nie všetky typy čerpadiel vedia ohrievať vodu, fungovať ako klimatizácia a pod.
  • Tepelné čerpadlo kupujte u predajcu, ktorý má vlastný tím technikov vykonávajúcich inštaláciu. Kvalita inštalácie má zásadný vplyv na výkon i životnosť čerpadla. Nespoliehajte sa v tomto smere na svoju manuálnu zručnosť či schopnosti pracovníkov stavebnej firmy a tepelné čerpadlo si nechajte nainštalovať remeselníkom, ktorí s týmto majú bohaté skúsenosti.
  • Pri výbere tepelného čerpadla si overujte správnosť uvádzaných parametrov. Bohužiaľ, aj s tepelnými čerpadlami sa švindľuje, či už ide o uvádzaný výkon, prevádzkový hluk, objem ohriatej vody. S cieľom obmedziť podvody vznikla pred niekoľkými rokmi európska značka kvality Q, ktorá dáva zákazníkom garanciu toho, že uvádzané parametre sú pravdivé.

Instalace tepelného čerpadla IVT je hračka:-)Alespoň podle švédského IVT Centra MVE, od kterého jsme obrázky převzali.

Zveřejnil(a) Tepelná čerpadla IVT dne Pátek 1. února 2019

Takže, veľa šťastia pri výbere!

Prečítajte si tiež:
Chlapec v zátoke objavil archeologický poklad. Neuveríte, čo našiel!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií