Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Teror v Mexiku: Migranti z juhu Strednej Ameriky videli umierať svoje rodiny

Časy, keď ste o migrantoch počuli v televízii, rádiu, novinách alebo tlači, sú dávno preč. Napriek tomu sa to stále deje. Podotkla to aj nedávna štúdia, ktorej autorom je charitatívna organizácia Lekári bez hraníc. Spovedali migrantov zo „severného trojuholníka Severnej Ameriky“, teda z Hondurasu, Guatemaly a Salvádoru. Podľa štúdií je hlavnou príčinou migrácie násilná smrť blízkych, násilie na migrantoch alebo ich únos.

Podľa novej štúdie charitatívnej organizácie Lekári bez hraníc 42,5 % ľudí utekajúcich z Hondurasu, Guatemaly či Salvádoru na vlastné oči videlo, ako ich príbuzní umierajú násilnou smrťou. Ich príbuzní tiež mizli, alebo ich niekto uniesol. Štúdia opäť poukázala na zúfalstvo a teror migrantov, kvôli ktorému ľudia opúšťajú tie najchudobnejšie, najnásilnejšie a najskorumpovanejšie krajiny sveta. Migranti z juhu Severnej Ameriky zažívajú teror nielen doma, ale aj na mexických hraniciach.

Násilie a nebezpečenstvo

Až 42,5 % opýtaných uviedlo, že aspoň jeden z rodiny umrel násilnou smrťou priamo pred ich očami. 16,2 % respondentov prezradilo, že ich príbuzní náhle zmizli a 9,2 % ďalších dodalo, že ich blízkych niekto uniesol. „Hovoríme o ľudských bytostiach, nie o číslach,“ podotýka Sergio Martín, generálny koordinátor organizácie v Mexiku.

Podľa jeho slov je migrácia v mnohých prípadoch jediným možným východiskom. Až 45,8 % migrantov priznalo, že hlavný dôvod, prečo opustili rodnú krajinu, bolo násilie a nebezpečenstvo. „Zostať v rodnej krajine je pre nich nemožné,“ vysvetlil Martín.

Teror v Mexiku: Migranti z juhu Strednej Ameriky videli umierať svoje rodiny

Začarovaný kruh

Je dlhodobo známe, že Mexiko sa proti migrantom ostro bráni. Novovytvorená národná stráž sa stará o to, aby rozohnala veľké skupiny migrantov, zatiaľ čo Trumpova administratíva pre väčšinu žiadateľov prakticky znemožnila možnosť azylu. Americkí predstavitelia vracajú žiadateľov o azyl do nebezpečných mexických pohraničných miest.

Organizácia Lekári bez hraníc zistila, že práve v pohraničných oblastiach je väčšina migrantov unesená alebo zneužívaná drogovými kartelmi. „Agresívna politika prijatá Amerikou a Mexikom spôsobila, že stále viac ľudí je uväznených v začarovanom kruhu,“ uvádza správa organizácie.

Migranti zažívajú mexický teror

Štúdia ďalej tvrdí, že násilie páchané na migrantoch sa aj naďalej stupňuje. 39,2 % opýtaných uviedlo, že ich v krajine niekto napadol, zatiaľ čo 27,3 % respondentov sa niekto vyhrážal a vydieral ich. Skutočné čísla sú v mnohých prípadoch vyššie než uvádzajú štatistiky. Problém je, že iba málo migrantov nahlási násilné správanie na polícii.

Podľa správy organizácie sa 6 percent migrantov stalo svedkami úmrtia počas pobytu v Mexiku. V 17,9 % týchto prípadov išlo o smrť v dôsledku úmyselnej vraždy. „Fyzické prekážky pri vstupe do Spojených štátov sú samozrejmé. Čo ale migrantov prekvapuje, je násilie, ktoré zažívajú v Mexiku,“ píše sa v správe.

Teror v Mexiku: Migranti z juhu Strednej Ameriky videli umierať svoje rodiny

Dôvodov je viac

Násilie a teror migrantov je pritom len jedným z dôvodov, prečo migranti opúšťajú svoje domovy. Prieskum spoločnosti Creative Associates International z roku 2019 zistil, že násilie bolo hlavnou príčinou migrácie v 38 percentách Salvádorčanov, 18 percent Hondurasanov a 14 percentách Guatemalčanov. Špecifickí sú obzvlášť Guatemalčania. Až 71 percent z nich priznalo, že hlavnou motiváciou na útek sú „ekonomické podmienky v Severnej Amerike“.

Ďalším dôvodom sú aj zmeny klímy. Podstatnejším motívom je najmä zlá politická situácia. „Za posledných dvadsať rokov v Hondurase neklesla miera chudoby pod šesťdesiat percent,“ poznamenal Germán Calix, riaditeľ cirkevnej charitatívnej organizácie v Hondurase. Calix dodal, že nedostatočné politické taktiky a nezáujem politikov o verejné záležitosti spôsobili, že ľudia vo svoju rodnú krajinu stratili nádej.

Zdroj Lekáři bez hranic Creative
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií