fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tradičné médiá vedú v rebríčku dôveryhodnosti medzi občanmi EÚ, s falošnými správami sa stretla viac ako štvrtina ľudí

Až 88 percent respondentov si aspoň časť spravodajských informácií vyhľadáva online prostredníctvom smartfónu, počítača alebo notebooku.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.7.2022 (Webnoviny.sk) – Občania Európskej únie (EÚ) najviac dôverujú tradičným médiám. Ako vyplýva zo zvláštneho prieskumu Eurobarometra o mediálnych návykoch občanov, o ktorom na svojej webstránke informuje Európsky parlament (EP), ako primárny zdroj správ dominuje televízia (75 % respondentov v EÚ, 73 % na Slovensku), a to najmä u občanov starších ako 55 rokov.

Online bezplatné stránky 

Nasledujú online spravodajské platformy (43 %, 37 %), rozhlas (39 %, 44 %), sociálne médiá a blogy (26 %, 25 %) a printové médiá (21 %,13 %). Európskych občanov najviac zaujímajú vnútroštátne politické témy (50 %), potom miestne správy (47 %) a európske a medzinárodné záležitosti (46 %). Na Slovensku sa k týmto kategóriám priklonilo 53 %, 27 % a 44 % respondentov.

Až 88 % respondentov si aspoň časť spravodajských informácií vyhľadáva online prostredníctvom smartfónu, počítača alebo notebooku. Spravodajské portály používa 43 % respondentov a 31 % číta články alebo príspevky na sociálnych sieťach, čo najviac platí v prípade mladých ľudí. Z používateľov, ktorí sledujú spravodajstvo online, tak 70 % respondentov robí výlučne na bezplatných stránkach.

Rozhodne titulok správ

Najdôveryhodnejšie zdroje informácií sú verejnoprávne a televízne stanice, vrátane ich elektronickej podoby, ktorým vyjadrilo podporu 49 % opýtaných v rámci celej EÚ a 41 % slovenských respondentov. V rebríčku dôveryhodnosti nasledujú tlač (39 % v EÚ, 21 % na Slovensku) a súkromné televízie a rozhlasové stanice (27 %, 20 %).

Prečítajte si tiež:
USA a ich spojenci by podľa kongresmana mohli Ukrajine dodať až 30 salvových raketových systémov

Jedinou krajinou, v ktorej sú súkromné televízne a rozhlasové stanice považované za najdôveryhodnejší zdroj informácií, je Poľsko, a v Maďarsku zase občania najviac dôverujú informáciám od iných „ľudí, skupín alebo priateľov na sociálnych sieťach“.

K čítaniu správ na internete sa 54 % respondentov rozhoduje na základe titulku, pričom 37 % berie do úvahy aj to, či dôverujú online spravodajskému portálu, ktorý článok uverejnil. Na Slovensku sa takto rozhoduje 41 % opýtaných a dôveru k spravodajskému médiu berie do úvahy 33 %.

Záujem o správy o EÚ kolíše

Viac ako štvrtina účastníkov prieskumu (28 %) uviedla, že za posledných sedem dní boli veľmi často, respektíve často vystavení dezinformáciám a falošným správam. Na Slovensku bol tento podiel väčší a dovedna predstavoval 36 %. V Bulharsku je o tom presvedčených najviac, až 55 % respondentov a v Holandsku zas naopak 12 %.

Väčšina respondentov si je istá svojou schopnosťou rozpoznať dezinformácie a falošné správy – veľmi presvedčených alebo pomerne istých si je v EÚ 64 % respondentov, na Slovensku až 70 %. Dôvera v schopnosť rozlíšiť pravdivé správy od falošných klesá s vekom a narastá s úrovňou vzdelania.

Prečítajte si tiež:
Neúspešní kandidáti varujú pred Le Penovou, v druhom kole volieb vyzývajú hlasovať za Macrona

Médiá sú pre občanov EÚ významným zdrojom informácií o jej činnosti ako aj jej inštitúcií. Až 72 % respondentov uviedlo, že v poslednom čase v tlači, na internete, v televízii alebo v rozhlase zachytili nejakú informáciu o EÚ a 57 % opýtaných nedávno čítalo, videlo alebo počulo niečo o EP.

Záujem o správy o EÚ kolíše medzi 57 % vo Francúzsku a 90 % v Rumunsku, pričom na Slovensku to bolo 76 %. Záujem o správy o europarlamente sa pohybuje medzi 39 % vo Francúzsku a 85 % na Malte, na Slovensku bol takýto záujem na úrovni 66 %.

Rýchly prieskum Eurobarometra uskutočnila spoločnosť Ipsos European Public Affairs na reprezentatívnej vzorke 52 347 občanov EÚ vo veku minimálne 15 rokov v každom z 27 členských štátov Európskej únie v období od 26. apríla do 11. mája.

Viac k témam: Eurobarometer, Médiá, Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Tradičné médiá vedú v rebríčku dôveryhodnosti medzi občanmi EÚ, s falošnými správami sa stretla viac ako štvrtina ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií