fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V blízkosti koncentračného tábora Soldau vykopali masový hrob, objavili v ňom tony ľudského popola

Tomasz Jankowski z poľského Ústavu národnej pamäti povedal, že hrob obsahuje najmenej 8000 obetí.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.7.2022 (Webnoviny.sk) – V severnom Poľsku neďaleko niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Soldau objavili masový hrob obsahujúci 17,5 tony ľudského popola.

Ako podľa spravodajského webu BBC povedal Tomasz Jankowski z poľského Ústavu národnej pamäti, hrob obsahuje najmenej 8000 obetí.

Zakrývanie stôp po vraždách

Predpokladá sa, že telá boli vykopané a spálené pri nacistickej operácii, počas ktorej chceli zamaskovať stopy po vraždách. Nacisti v Soldau vraždili Židov, politických oponentov a členov poľskej elity.

Koncentračný tábor bol vybudovaný v roku 1939 na tranzit, internáciu a vyhladzovanie a využíval sa počas nacistickej okupácie.

V Soldau bolo pravdepodobne zabitých až 30-tisíc ľudí. Vedci dúfajú, že vykonajú analýzu DNA pozostatkov, aby zistili viac o obetiach.

Medzi Poliakmi, ktorí boli zavraždení, boli príslušníci duchovnej sféry a inteligencia. Archeológovia našli stovky stôp oblečenia, gombíkov a iných predmetov, ale nič hodnotné, čo naznačuje, že obete pred spálením okradli.

Nemecko nikdy za škody nezaplatilo

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu povedal, že bola vypracovaná správa, ktorá podrobne uvádza nielen nacistické vojnové zločiny, ale aj výpočty finančných strát, ktoré boli prevedené na súčasné hodnoty.

Prečítajte si tiež:
Ubehlo 27 rokov od masakru v Srebrenici, ľudia si uctili obete genocídy a pochovali ďalšie pozostatky z masových hrobov

Dodal, že Nemecko spôsobilo poľskému ľudu nesmiernu škodu a nikdy nezaplatilo reparácie. Nemecko uviedlo, že otázka reparácií bola právne uzavretá v 50. rokoch.

Vo vojne zahynulo asi šesť miliónov Poliakov vrátane troch miliónov Židov. Poslanec poľskej nacionalisticko-konzervatívnej vlády v roku 2019 uviedol, že straty by mohli dosiahnuť 850 miliárd dolárov.

Viac k témam: Genocída, Holokaust, Koncentračný tábor, Masové hroby
Zdroj: Webnoviny.sk – V blízkosti koncentračného tábora Soldau vykopali masový hrob, objavili v ňom tony ľudského popola © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií