fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Večný súboj: OVOCIE vs ZELENINA! Čo je zdravšie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Samozrejme, obe sú pre nás život nevyhnutné a všetci by sme ich mali konzumovať v pravidelných dávkach. Čo nám však dodá viac energie, vitamínov a telu prospešných látok? Záhada vyriešená!

Ovocie je plné fruktózy, čo ho robí sladším a teda aj často vyhľadávanejším. Či si to priznáme alebo nie, sme tvory maškrtné a sladkosť len ťažko odmietneme. Oveľa radšej si na raňajky dáme misku s jablkami, čučoriedkami, banánom ako by sme sa mali obzrieť napríklad po čerstvej mrkve s humusom. Teda, aspoň vo väčšine prípadov. Nadmerné množstvo fruktózy však pre telo nie je prospešné a môže pôsobiť ako čistý jed.

Ak si ho doprajete na raňajky, mali by to byť najmä bobule a teda lesné plody ako čučoriedky, černice, ríbezle alebo maliny. Obsahujú najmenej cukru, pričom chutia sladko-kyslo. Vhodné je doplniť ho vlákninou, čiže ovsenými vločkami či otrubami a zapiť kyslým mliekom. Táto kombinácia vytvorí vo vašom tráviacom trakte prospešnú rovnováhu a dodá vášmu telu všetko, čo potrebuje k správnemu fungovaniu.

A čo zelenina? Tá si veru jednoznačne drží vedúcu pozíciu. Obsahuje mnoho minerálov a vitamínov, dokonca viac, ako by ste si mysleli. V takej paprike alebo paradajkách je v pomere oveľa viac vitamínov ako v ovocí. Preto ak sa sústredíte na zdravú stravu a je pre vás dôležité, aby ste do tela dostali všetky správne látky, siahajte radšej po zelenine. Každé vaše hlavné jedlo by malo obsahovať nejaký podiel čerstvej zeleniny. K zelenine patria samozrejme aj strukoviny, ktoré sú pre telo taktiež veľmi dôležité.

Prečítajte si tiež:
Čaputová na Sitne, Šefčovič u Zemana. Nedeľa kontrastov: Ako vyzeral posledný víkend pred voľbami?

Ak naozaj preferujete sladkú chuť, môžete si ju dopriať aj v zelenine. Siahnite napríklad po sladkých zemiakoch, mrkve či tekvici hokkaido. Budete sa zalizovať až za ušami!

 

Zdroj: https://www.babskeveci.sk/co-je-zdravsie-cerstve-ovocie-alebo-zelenina/?utm_campaign=1403777&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

Foto: https://pixabay.com/sk/%C4%8Du%C4%8Doriedky-dezert-ovocie-modr%C3%A1-2278921/

https://pixabay.com/sk/bobule-maliny-ovocie-zmie%C5%A1an%C3%BD-1546125/

https://pixabay.com/sk/zelenina-z%C3%A1hrada-%C3%BArodu-organick%C3%A9-790022/

https://pixabay.com/sk/zeleninov%C3%BD-%C5%A1p%C3%ADz-korenie-paradajka-3317060/

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií