Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády potrvá ešte roky, vyžaduje si to modernú techniku a viac vojakov, vraví Sklenár

Podľa hodnotenia NATO bude Slovensko schopné poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu od roku 2035.

6.7.2023 (SITA.sk) – Splnenie prioritného záväzku, a to vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády si vyžaduje nákup modernej techniky a taktiež zvyšovanie počtov profesionálnych vojakov.

V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister obrany Martin Sklenár. Ako vysvetlil, ide o časovo a finančne náročné procesy. V poslednom období sa v nich podľa Sklenára darí napredovať v pomerne dobrom tempe.

Rok 2035 je reálny

Podľa hodnotenia NATO bude SR schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu od roku 2035.

„Rok 2035 je z pohľadu vybudovania mechanizovanej brigády v požadovanej kvalite a kvantite reálny, dôležité však bude, do akej miery budú v nasledujúcich rokoch stabilné investície do obrany, ako aj to, či sa staneme krajinou ochotnou a schopnou vnímať svoje potreby v oblasti obrany aj za hranicu jedného volebného obdobia,“ povedal Sklenár.

Investičný dlh

Šéf rezortu obrany vysvetlil, že zaostávanie v budovaní ťažkej mechanizovanej brigády vyplýva predovšetkým z dôvodu dlhodobo pretrvávajúcich oneskorení modernizačných projektov, nízkej personálnej naplnenosti a enormného investičného dlhu z minulosti.

„Investičný dlh sa však najmä počas posledných troch rokov vďaka naštartovaniu potrebných procesov darí postupne doháňať. Dôkazom je napríklad podpis zmlúv na pásovú a kolesovú techniku, dodanie 15 tankov Leopard 2A4 výmenou za techniku darovanú Ukrajine, ako aj ďalšie prebiehajúce a pripravované dodávky techniky, plánovaný nárast počtu profesionálnych vojakov či ďalšie investície do obrany,“ uzavrel Sklenár.

Viac k témam: Armáda, ťažká mechanizovaná brigáda
Zdroj: SITA.sk – Vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády potrvá ešte roky, vyžaduje si to modernú techniku a viac vojakov, vraví Sklenár © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií