fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyzvedač a špión Garbár dostal podmienku, za tisíc eur poskytoval ruskej tajnej službe informácie

Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.2.2023 (SITA.sk) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v utorok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným Bohušom Garbárom v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.

Súd ho uznal za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku. Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov. Súd mu vymeral aj finančný trest vo výške 15-tisíc eur, trest prepadnutia majetku 1 000 eur a tiež povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.

Hrozili mu štyri až osem rokov väzenia

Odsúdený sa podľa rozsudku stretol s diplomatom Ruskej federácie, pre ktorého za finančnú odmenu 1 000 eur vyhľadával a zisťoval citlivé informácie z bezpečnostných zložiek SR, utajovaných informácií týkajúcich sa armády a NATO.

„Odsúdený sa dlhodobo stará o svoju bezvládnu matku, ktorá je na jeho starostlivosť odkázaná,“ uviedol po schválení dohody o vine a treste Garbárov advokát Ján Čarnogurský starší, podľa ktorého by odsúdenému v prípade neschválenia dohody hrozili štyri až osem rokov väzenia.

Prečítajte si tiež:
Hygienici uverejnili zoznam zdraviu škodlivej kozmetiky, upozorňujú aj na poľský výrobok s konope

Obaja sa priznali

Národná kriminálna agentúra obvinila v marci 2022 v súvislosti s neoprávneným poskytovaním informácií Rusku bývalého prorektora Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla B. a dopisovateľa portálu Hlavné správy Bohuša G. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali.

Bohuš G. podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021. Medzi informáciami, ktoré poskytol ruskej strane, mali byť aj také, ktoré boli kategorizované ako tajné alebo prísne tajné. Pavel B. bol pre ruskú rozviedku činný už od roku 2013.

Dostávali za to peniaze

U oboch podľa polície zaistili napríklad USB kľúče, poznámky o schôdzkach s rôznymi osobami a takzvané plány spojenia. Pavel B., ktorý údajne zbieral a vyzvedal citlivé informácie z prostredia Ozbrojených síl SR aj Severoatlantickej aliancie podľa Hamrana priznal aj „určitú finančnú čiastku, ktorú prijal”. Časť vyplatených finančných prostriedkov bola zaistená aj v prípade Bohuša G.

Viac k témam: Dohoda o vine a treste, Ruská vojenská rozviedka (GRU), Špión, Súdy, vyzvedačstvo
Zdroj: SITA.sk – Vyzvedač a špión Garbár dostal podmienku, za tisíc eur poskytoval ruskej tajnej službe informácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Aktuálna obsadenosť vlakov počas veľkonočných sviatkov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií