fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z tajného dokumentu je zrejmé, že Sovietsky zväz ututlal väčšiu jadrovú katastrofu než Černobyľ

Máte tip? napíšte nám mailom

Viac než milión ľudí mohlo ochorieť a zomrieť v dôsledku testovania jadrových zbraní, ktoré v minulom storočí uskutočňoval Sovietsky zväz v Strednej Ázii. Potvrdil to tajný dokument.

Od päťdesiatych rokoch minulého storočia sa rozhodol Sovietsky zväz, rovnako ako aj USA, testovať jadrové zbrane. Sovietska garnitúda objavila vhodné miesto v kazašskej stepnej oblasti a tak sa oblasť pri meste Semej zmenila na pokusnú zónu. Aj keď sa o oblasti známej ako Semipalatinský jadrový polygón vo svete vedelo, následky, ktoré testovanie zanechalo na obyvateľoch ostalo utajené.

Prvý jadrový test sa v oblasti uskutočnil v roku 1949 a pre miestne obyvateľstvo predstavoval druhú Nagasaki, keďže na polygón zhodili presnú kópiu atómovej bomby, ktorá počas 2. svetovej vojny spôsobila v japonskom meste katastrofu.

Sovieti na tomto mieste testovali aj prvú termonukleárnu zbraň. Celkovo sa tu uskutočnilo 456 detonácii. V roku 1963 však podpísal Sovietsky zväz Zmluvu o čiastočnom zákaze jadrových pokusov a tak sa ďalšie atómové testovania neodohravali vo vzduchu ale v tuneloch.

Lenže stovky jadrových explózií zamorili územie a kazašská vláda dnes vraví, že ľudí, ktorí na následky rádioaktivity trpeli nejakým ochorením, bolo viac než milión.

Prečítajte si tiež:
Pár sa rozhodol, že svoje svadobné video nechá natočiť psíkovi. Výsledok je skutočne krásny a stojí za zhliadnutie

 

Katastroficky dopadlo najmä testovanie v roku 1956, kedy rádioaktívny mrak doletel až do 400-kilometrovej vzdialenosti nad mesto Öskemen. Tamojší obyvatelia o zamorení ničom nevedeli a štátne zložky sa tvárili, že sa nič nedeje. To malo za následok, že viac než 600 ľudí bolo hospitalizovaných. Toto číslo je nesmierne vysoké. Ide o trojnásobok prípadov, ktoré boli zaznamenané pri havárii v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Navyše uvedený počet sa nemusí zhodovať s reálnym počtom pacientov.

polygon-scan-sprava_0a000002-2f17-c0b0

Kazbek Apsalikov, riaditeľ Ruského inštitútu biofyziky, našiel v archíve v kazašskom meste Semej tajný dokument, ktorý jasne potvrdzuje, že sovietski vedci o rozsiahlej kontaminácii rádioaktivitou vedeli a tiež vedeli i o chorobách, ktoré z tohto žiarenia ľudia dostávali. Tieto informácie však ostali utajené nielen pred svetom ale i pred miestnym obyvateľstvom.

Dokument s označením “prísne tajné” tiež odhalil, že zamorenie a jeho vplyv na obyvateľov sa zisťoval celkovo pri troch príležitostiach. Testy napríklad dokázali, že pri ďalšej atómovej explózii sa úroveň radiácie zvýšila až stonásobne. Okrem toho tam sú zaznamenané možné riešenia, ako aspoň čiastočne katastrofe zabrániť. Odporúčalo sa nekonzumovať miestne výrobky z obilia, pretože flóra bola kontaminovaná. Objavilo sa tu i cynické odporúčanie, aby sa netestovalo pred žatvou, no ani to sa nedodržalo a ďalšie záznamy hovoria o tom, že sa pokusy konali i v lete.

Prečítajte si tiež:
Takto by vyzerali na olympiáde! Postavy z Game of Thrones ožili cez vtipné fotografie

 

 

Zdroj: New Scientist

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií