Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Záväzok vynaložiť na obranu dve percentá HDP splnilo v minulom roku len 11 krajín NATO, vrátane Slovenska

Vlani predstavovali 2,03 percenta HDP, pričom v roku 2013 to bolo 0,98 percenta.

16.3.2024 (SITA.sk) – V uplynulom roku splnilo záväzok vynaložiť na obranu aspoň dve percentá HDP 11 z 31 členov Severoatlantickej aliancie a Slovensko je medzi nimi. Ako informoval Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), obranné výdavky SR sa v pomere k veľkosti ekonomiky za uplynulú dekádu viac než zdvojnásobili.

Najvyšší podiel výdavkov malo Poľsko

Vlani predstavovali 2,03 percenta HDP, pričom v roku 2013 to bolo 0,98 percenta. Ako ďalej ISA spresňuje, najvyšší podiel výdavkov na HDP na rok 2023 v rámci NATO malo podľa odhadov Poľsko, a to 3,9 percenta. Poľsko tak predbehlo aj USA a jeho výdavky dosiahli zároveň aj najvyšší medziročný nárast spomedzi všetkých členov (62,5 %).

„Medziročne výdavky v roku 2023 významne zvýšili aj Albánsko (45 %), Rumunsko (42 %) a Maďarsko (34 %),“ informuje ISA s tým, že prvýkrát od vzniku aliancie dal v uplynulom roku každý člen na výzbroj viac ako 20 percent obranných výdavkov. Značné investície sú badateľné po ruskej invázii na Ukrajinu najmä u členov EÚ.

14 krajín zvýšilo výdavky o 20 percent

„Oproti roku 2021 až 14 krajín zvýšilo výdavky o viac ako 20 percent (podiel na HDP). Severoatlantická aliancia ako celok zvýšila ročné výdavky o 10 percent,“ dodáva ISA. Odhadom by malo v tomto roku vynaložiť dve percentá HDP na obranu 18 spojencov.

„Švédsko sa stalo oficiálne 32. členom NATO. V tomto roku dá na obranu asi 2,1 percenta z HDP a zvýši rozpočet aliancie približne o 11,6 miliárd USD (0,92 %),“ uzavrel inštitút.

Viac k témam: Obrana, obranné výdavky
Zdroj: SITA.sk – Záväzok vynaložiť na obranu dve percentá HDP splnilo v minulom roku len 11 krajín NATO, vrátane Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií