fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ženská ikona krásy, Marilyn Monroe, by tento rok oslávila 90. narodeniny!

Máte tip? napíšte nám mailom

Marilyn Monroe, jedna z najznámejších amerických herečiek a symbol krásy v 50. rokoch, by 1. júna 2016 oslávila svoje 90. narodeniny. Zaspomínajme si spoločne na túto živú legendu.

Marilyn Monroe sa volala vlastným menom Norma Jeane Mortensonová. Narodila sa 1. júna 1926 a zomrela vo veku 36 rokov (5.8.1962) v Los Angeles. Marilyn nepochádzala z bohatej a usporiadanej rodiny. Narodila sa ako nemanželské dieťa Gladys Baker a ako otec bol uvedený pekár Edward Mortenson, ktorý zomrel, keď mala Marilyn 3 roky. Aj napriek tomu, že Marilyn hľadala svojho biologického otca, nikdy ho nenašla.

Marilynina matka bola chorá a dlhé mesiace trávila v psychiatrických liečebniach. Aj preto bola táto legenda vychovávaná v pestúnskej rodine a sirotinci. Zaujímavosťou je, že Marilyn nedokončila ani strednú školu. Obľubovala čítanie kníh, dokonca ich mala vo svojej knižnici viac ako 400, vrátane prác Sigmunda Freuda, Marcela Pousta a ostatných ruských klasík. Písala básne – krátky a voľný verš.

marilyn

Vo svojich 15 rokoch sa vydala za svojho blízkeho suseda Jamesa Doughteryho, aby sa nemusela vrátiť do domova. Druhýkrát sa vydala za bejzbalovú legendu Jeoa DiMaggio a tretikrát za spisovateľa Arthura Millera. Vo svete je známa aj aférami ľúbostným vzťahom s americkým prezidentom Johnom F. Kennedym a neskôr aj s druhým bratom, generálnym prokurátorom a ministrom spravodlivosti USA, Robertom F. Kennedym.

Prečítajte si tiež:
Slovenskí europoslanci kritizujú povinné testovanie pendlerov a "za vlastné"

Počas svojho života trpela herečka depresiami a bola závislá na tabletkách.

Marilyn bola veľkou darkyňou. V roku 1957 dala peniaze, ktoré zarobila zo svetovej premiéry The Prince and The Showgirl (Princ a tanečnica), detskému fondu. Aj po svojej smrti pokračovala v pomáhaní, pretože vo svojej vôli venovala 25% majetku detskej klinike.

Zaujímavosťou je, že sa chcela stať vážnou dramatickou herečkou. Dokonca sa v jednej chvíli začala objavovať na verejnosti bez make-upu, v modrých džínsoch a mikine, presne tak, ako sa jej to páčilo a nie tak, ako sa to páčilo všetkým navôkol. Po dobu 1 roka odišla z Hollywoodu a založila vlastnú produkčnú spoločnosť s názvom Marilyn Monroe Productions.

V roku 1954 získala ocenenie za Najpopulárnejšiu ženskú hviezdu a v roku 1960 získala ocenenie Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon. V roku 1960 získala hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

marilyn2

Herečka sa postavila za sociálnu rovnosť a bojovala proti rasovej diskriminácii.

Záhadná a neobjasnená smrť tejto legendy vynára ešte aj v súčasnosti otázky o tom, či to bola naozaj samovražda alebo vražda. Možno aj kvôli neobjasnenej smrti v pomerne mladom veku, veľkému hereckému talentu a obrovskej charizme je táto ikona “stále živá”.

Prečítajte si tiež:
Má tvár ako z japonského komiksu, no plastickú operáciu nikdy nepodstúpila!

Foto: www.flickr.com ,www.flickr.com
Zdroj: brightside.me, sk.wikipedia.org

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií