fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žiadate o tehotenské a materské dávky? Sociálna poisťovňa má novinku

Elektronizácia uľahčuje občanovi komunikáciu so Sociálnou poisťovňou.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.7.2022 (Webnoviny.sk) – Dávky tehotenské a materské si matky vybavia v Sociálnej poisťovni elektronicky, bez osobnej návštevy a predkladania rodného listu dieťaťa.

V prípade, že poistenec poberá rodičovský príspevok z úradu práce, Sociálna poisťovňa ho automaticky zaeviduje ako poistenca štátu na dôchodkové poistenie. Jednotlivé situácie elektronických služieb v tlačovej správe zhrnul hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Údaje si zistia elektronicky

Ako informoval Kontúr, o tehotenské dávky si môžu tehotné poistenky požiadať elektronicky cez eformulár na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Mamičky, ktoré poberajú tehotenské, už po pôrode nemusia pobočke predkladať doklad o skončení tehotenstva. Ide o tie poistenky, ktorých tehotenstvo bolo ukončené pôrodom. Sociálna poisťovňa tieto informácie získava elektronicky z matriky.

„V minulom roku Sociálna poisťovňa priemerne mesačne vyplácala 19 774 dávok tehotenské,” uvádza hovorca poisťovne.

K žiadosti o materské nemusia mamičky dodatočne predkladať kópiu rodného listu dieťaťa na účely preukázania jeho rodného čísla. Tento údaj poisťovňa získa z Registra fyzických osôb ministerstva vnútra. Kontúr upresnil, že Sociálna poisťovňa v priemere mesačne posúdi približne 4-tisíc nových žiadostí o materské.

Prečítajte si tiež:
Sociálna poisťovňa pre pokles poberateľov vypláca menej garančných dávok ako pred rokom

Prihlasovať sa už netreba

Poberateľ rodičovského príspevku, ktorý priznávajú a vyplácajú úrady práce, sa nemusí prihlasovať v Sociálnej poisťovni na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu.

Túto informáciu poskytne poisťovni úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). ÚPSVaR poskytuje aj identifikačné údaje rodiča a dieťaťa. Pokiaľ sú splnené zákonné podmienky, poberateľovi rodičovského príspevku automaticky vznikne dôchodkové poistenie ako poistencovi štátu.

Viac k témam: Materská dávka, Rodičovský príspevok, Tehotenská dávka
Zdroj: Webnoviny.sk – Žiadate o tehotenské a materské dávky? Sociálna poisťovňa má novinku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií