fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálna poisťovňa pre pokles poberateľov vypláca menej garančných dávok ako pred rokom

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka dostávalo dávku priemerne 31 osôb.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.5.2022 (Webnoviny.sk) – Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas prvých dvoch mesiacov tohto roka priemerne mesačne 31 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 129-tisíc eur.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o pokles o 40 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 167-tisíc eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január a február tohto roka.

Dávka garančného poistenia

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Viac k témam: Dávka garančného poistenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa pre pokles poberateľov vypláca menej garančných dávok ako pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií