Reklama/advertisment

Ľudia v Kolíne si budú môcť vyskúšať chôdzu po takzvanom chodníku na boso. Chodník, na ktorom sa striedajú povrchy z piesku, dreva, štrku a ďalších materiálov, má byť sprístupnený čím skôr. Chodník na boso sa bude nachádzať za novou lávkou pri workoutovom ihrisku. Chodník bude dlhý 40 metrov a bude vhodný hlavne pre deti, pretože by chodník mal podporiť práve ich nožné klenby.

„Rozprávali sme sa o tom, či bude chodník na boso kruhový alebo bude vyzerať trochu ako had. Vzhľadom k tomu, že ten pozemok je tam trošku skrútený a aj rieka sa tam krúti, tak sme sa nakoniec rozhodli a vybrali sme tvar hada,“ uviedol podpredseda starostu Kolína.

Reklama/advertisment

bah655455_60158_kolemkolondynadvalticemivedest

Reklama/advertisment

Bosý chodník ako ho volajú, má poskytovať chodidlám rozličnú škálu hmatových a stimulačných vnemov a u detí podporovať vývoj klenby na chodidlách. Detskej nohe podľa lekárov neprospieva dlhé chodenie po tvrdom povrch, ako napríklad dlažba ciest či pevné podlahy v supermarketoch. Naopak je dobré deťom v lete čas od času dopriať behanie naboso.

Takýto chodník na boso nájdeme aj u našich západných susedov. Tieto chodníky fungujú napríklad v Orlíku nad Vltavou, pražskom Hloubětíně, Říčanech pri Prahe, Starých Hamrech, Nových Hradech, Opave alebo Prachaticích. Nedávno vznikol bosý chodník tiež v parku Maxe van der Stoela neďaleko pražských Hradčan.

Zdroj: relax.lidovky.cz
Obrázky: 1, 2

Loading...