Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 vecí, vďaka ktorým sa v karanténe nezbláznite

Karanténa. Slovo, ktoré naberá v dnešnej dobe nielen u Slovákov úplne iný rozmer. Veci, ktoré ste robili kedysi na dennej báze, si môžete len predstavovať. Čo teda robiť týždne zavretý v karanténe, keď nemôžete ísť s kamarátom na pivo či s kamarátkou na nákupy?

Poupratujte si

Áno, začať rebríček takto, nie je úplne ideálne. Ale povedzme si na rovinu. Keď budeme mať podobný bod z krku, ľahšie sa vám bude čítať ďalej.

Doteraz sme všetci používali výhovorky typu: „Nemám čas na upratovanie,“ alebo, „veď tam nie je ešte toľko prachu.“ No čím dlhšie ste doma, tým viac si všímate detaily aj neporiadok okolo vás. Uvedomujete si, že už žiadne ,,nemám čas“ neexistuje. A tak vám neostáva nič iné, iba vziať handru do rúk a utrieť prach. Keď ho doutierate, všimnete si, že veľa chuchvalcov prachu je aj na dlážke. Tak umyjete aj dlážku. Idete si oddýchnuť. Pozriete sa von z okna a zbadáte to. Nevidíte cez okno nič, lebo je špinavé.

Začnete utieraním prachu, pustíte si do toho pesničky, akosi vás to vezme a zrazu máte jarné upratovanie a jeden deň v karanténe za sebou.

Prečítajte si knihu

Ak toto číta nejaký knihomoľ, zasmeje sa a povie si: „Veď to je samozrejmosť, že počas karantény čítam.“ Ja sa skôr prihováram ľuďom, ktorí sa sťažujú a z lenivosti nič nerobia. Napríklad takí maturanti. Miesto toho, aby si prečítali nejakú povinnú literatúru, ktorá bude na ich maturitných skúškach, pridávajú na sociálne siete statusy a fotky o tom, ako sa nudia. Samozrejme, česť výnimkám. Ak nie ste maturanti a len neviete,, čo čítať, na internete je veľa návrhov na dobré knihy. Dokonca aj na našej stránke. No a teraz sa už nemáte na čo vyhovárať.

Pozrieť si filmy a seriály

Pre maturantov, ktorí sa ku knihe nedokopali, máme skvelú správu. Veľa diel z povinnej literatúry má aj filmovú adaptáciu. Ak by ste nechápali, čo to znamená, je to film natočený podľa knihy.

Aj keď je teraz veľa filmov, ktoré mali prísť do kín, odložených kvôli vírusu, stále existujú skvelé filmy, ktoré si môžete pozrieť aj cez internet.

Keďže veľa stránok na pozeranie seriálov zrušili, je ťažké nájsť nejakú s vaším obľúbeným. Máme však pre vás radu. Ak si zakladáte Netflix prvýkrát, máte ho na mesiac zadarmo. No a za mesiac sa dá toho pozrieť veľa.

Naučte sa niečo nové

Toľko času, a tak málo vecí čo robiť. Čo tak sa naučiť niečo nové. Niečo, čo viete robiť aj doma. Určite je tu veľa z vás takých, čo vlastnia nejaký hudobný nástroj, ktorý ste kúpili ešte pekne dávno a „nemali ste naň čas.“ Pomocou rôznych stránok, či youtube tutoriálov sa môžete naučiť hrať ktorúkoľvek pieseň, ktorá sa vám páči. Alebo sa naučte žonglovať. Veď, kto by nechcel vedieť žonglovať? Môžete sa tiež naučiť kúzliť s kartami.

Buďte kreatívni a vymyslite si niečo. V dnešnej dobe internetu sa vieme naučiť toľko vecí. Stačí sa len snažiť a mať trpezlivosť.

Pomôžte ostatným

Pre dôchodcov je veľmi nebezpečné vychádzať z domu, keďže sú na vírus náchylnejší. Skúste ísť za susedom a spýtať sa ho, či niečo nepotrebuje napríklad z obchodu.

Môžete tiež skúsiť šiť rúška a podarovať ich tak ostatným, ktorí to potrebujú. Jasné, môžete si povedať: „Tak ja pri tom sedím a mám to teraz dať niekomu zadarmo?“ Áno. Veď o tom predsa pomoc je. A to rúško šijete aj kvôli tomu, aby ste nejako zabili čas. Takže spojíte príjemné s užitočným. Vy sa nebudete nudiť a ešte k tomu aj pomôžete ľuďom, ktorí to potrebujú.

Zacvičte si doma

Byť zavretý doma, znamená len jedno. Sedenie na zadku, poprípade ležanie a keď do toho zakomponujete aj jedenie, máme tu nekontrolované priberanie. Môžete spraviť len dve veci: Prestať jesť, alebo začať cvičiť. Všetci vieme, že jesť musíme, ostáva nám tak druhá možnosť. Nemusíte tráviť čas vo fitku. Stačí, ak budete doma cvičiť s vlastnou váhou. Drepy, kliky, brušáky… Môžete si tiež nájsť nejaké cvičenia na internete, a tak efektívne využívať čas v karanténe, počas ktorej môžete jesť a zároveň nepriberať.

Nadýchajte sa čerstvého vzduchu

Byť v karanténe neznamená sedieť 24 hodín na zadku. Aj keď sa niektoré parky zatvárajú pre verejnosť, nezakazujú vám chodiť vyvetrať sa na čerstvý vzduch do prírody. Samozrejme, s rúškom a s odstupom od ľudí. Aj keď si veľa ľudí myslí, že dnes nie je zdravé chodiť von, opak je pravdou. Nezdravé je sedieť celé dni doma. Stačí, ak sa prejdete len po svojej záhrade a niečo tam spravíte. Ak máte nablízku nejakú lúku alebo les, môžete sa prejsť aj tam. Je dobré tráviť čas na čerstvom vzduchu, len si treba dávať pozor, s kým ho trávite.

Do múzea či na koncert aj z domu

Z dôvodu zrušenia koncertov a podujatí veľa spevákov streamuje svoje „koncerty“ online pre verejnosť. Väčšina týchto umelcov používa FacebookLive. Taktiež si môžete užiť aj virtuálnu prehliadku múzeí po celom svete. Stačí si na internete nájsť, ktoré múzeá túto možnosť ponúkajú.

Online nákupy

Aj keď sú obchody s oblečením zatvorené, online nakupovanie stále funguje. Ak si teda potrebujete nakúpiť veci na jar, môžete to vyriešiť cez internet. Poprípade si môžete volať s vašou najlepšou kamarátkou a spraviť si tak spoločné online nakupovanie. A keď donakupujete, môžete si uvariť kávu a cez telefonát podebatovať, ako ste spokojné so svojimi kúskami, za ktoré ste práve utratili vaše peniaze.

Tráviť čas v kuchyni

Je nám jasné, že keď sa nezrušili donášky jedla, niktorí z vás v kuchyni veľa času netrávia. No skúste si niekedy navariť obed aj sami. Naučíte sa pri tom niečo nové a bude vám chutiť dvojnásobne, pretože ste si to pripravili svojpomocne.

Všetci vidíme, ako ľudia kupujú 40 rožkov a pre ostatných nič nenechajú. Rožky alebo chlieb si môžete upiecť aj doma. Na internete je kvantum domácich receptov na rôzne druhy pečiva.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií