fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Advokátka Mišíková sa zastala Žilinku, podstatná časť kritiky generálneho prokurátora je podľa nej neoprávnená

Advokátka Eva Mišíková sa zásadne nestotožňuje s názorom, že treba generálnemu prokurátorovi odobrať právomoc využívať paragraf 363 Trestného poriadku.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Podstatná časť kritiky, ktorá smeruje voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi je neoprávnená. Uviedla to v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní advokátka a členka Súdnej rady SR Eva Mišíková. Ako povedala, zásadne sa nestotožňuje napríklad s názorom, že treba generálnemu prokurátorovi odobrať právomoc využívať paragraf 363 Trestného poriadku.

Konečná stanica

„Tento inštitút fungoval aj predtým,” zdôraznila Mišíková s tým, že neznamenala v tejto súvislosti úmyselné porušovanie zákona. „Toto oprávnenie vyplýva z postavenia generálneho prokurátora ako toho, ktorý stojí na čele sústavy prokuratúr,” vysvetlila advokátka.

Generálny prokurátor je podľa nej „konečná stanica”, kde sa občan môže domôcť spravodlivosti preskúmaním rozhodnutí na najvyššej úrovni.

Zodpovedný za zákonnosť

Generálny prokurátor je podľa Mišíkovej tak ako každý iný prokurátor zodpovedný za zákonnosť. „Orgány činné v trestnom konaní, ktorými sú vyšetrovatelia a prokurátor, sú povinní vykonávať dokazovanie tak, aby náležite zistili skutkový stav, aby súd mohol o ňom rozhodnúť. Čoraz viac sa stáva, že v priebehu vyšetrovania sú ignorované napríklad návrhy obhajcov,” zdôraznila Mišíková.

Prečítajte si tiež:
Obžalovaný exsiskár Arpáš na súde predložil nový dôkaz, prokurátor odmietol autenticitu nahrávok so stretnutí s Makóom

Tieto dôkazy následne podľa nej musí obhajoba navrhnúť na vykonanie pred súdom, čoho dôsledkom sú dlhotrvajúce súdne konania. „De facto sudcovi nahrádzajú činnosť orgánov činných v trestnom konaní vykonávaním dôkazov, ktoré kľudne mohli byť zákonným spôsobom vykonané už v prípravnom konaní,” dodala Mišíková.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokátka Mišíková sa zastala Žilinku, podstatná časť kritiky generálneho prokurátora je podľa nej neoprávnená © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií