fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Advokátska komora kritizuje postup polície, namieta nezákonný postup pri prehliadke jednej z ich kancelárií

Pri prehliadke advokátskej kancelárie v okrese Bratislava II podľa Slovenskej advokátskej komory došlo k nezákonnému zaisteniu elektroniky a ďalších nosičov s údajmi množstva klientov.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) namieta ďalší postup orgánov činných v trestnom konaní pri úkonoch v rámci prehliadky priestorov advokátskej kancelárie v okrese Bratislava II z minulého týždňa.

Nezákonné zaistenie dát klientov

Ako ďalej komora uvádza vo vyhlásení, predmetný postup má za cieľ legalizovať namietanú nezákonnosť pôvodných zaisťovacích úkonov.

Pri prehliadke advokátskej kancelárie podľa advokátov došlo k nezákonnému zaisteniu elektroniky a ďalších nosičov s údajmi množstva klientov. K obdobnému ohrozeniu práv pritom podľa SAK došlo len nedávno pri prehliadke inej kancelárie v Bratislave.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry mal podľa SAK po správnosti za účasti znalca a nezúčastnenej osoby priamo na mieste vyselektovať zákonom chránené údaje ku konkrétnej trestnej veci. K tomu však nedošlo, keďže vyšetrovateľ zaistil celý harddisk so všetkými údajmi, pričom k sťahovaniu údajov pristúpil až dodatočne.

Hrubé nezákonné praktiky

Zaistené údaje sa pritom dlhší čas nachádzali v dispozícii vyšetrovateľa mimo dohľadu nezúčastnenej osoby a znalca. „Je smutné, že orgány činné v trestnom konaní v krátkom čase po sebe opakovane ignorovali judikatúru ústavného súdu vo veci prehliadok advokátskych kancelárií,“ vyhlásil predseda SAK Martin Puchalla.

Prečítajte si tiež:
Bos nitrianskej mafie Ferus vyviazol s podmienkou, proti rozhodnutiu súdu sa prokurátor odvolal

SAK v tejto súvislosti pripomína, že plne rešpektuje právomoci orgánov vyšetrovať trestnú činnosť aj z radov advokátov. V demokratickej krajine však podľa komory nemožno akceptovať, ak sa pri odhaľovaní trestnej činnosti používajú hrubé nezákonné praktiky, ktoré sú v priamom rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR.

Viac k témam: Policajná razia, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokátska komora kritizuje postup polície, namieta nezákonný postup pri prehliadke jednej z ich kancelárií © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií