Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Američania umožnia európskym krajinám odštartovanie výcviku ukrajinských pilotov na F-16

Nezdržiavame výcvik ukrajinských pilotov pre stroje F-16, zaznelo z USA.

16.7.2023 (SITA.sk) –
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu potvrdil, že USA umožnia európskym krajinám odštartovanie výcviku ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16. Vyjadril sa tak po správach, že Európa čaká na formálny americký súhlas.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Prezident dal zelenú a umožníme, povolíme, podporíme a uľahčíme a v skutočnosti poskytneme všetky potrebné nástroje pre ukrajinských pilotov, aby sa začal ich výcvik pre lietadlá F-16, hneď ako budú Európania pripravení,“ povedal Sullivan pre CNN.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť poznamenal, že európski lídri konštatovali, že potrebujú niekoľko týždňov na prípravu výcvikových schopností. USA podľa neho vyhovejú akémukoľvek časovému plánu, ktorý Európania stanovia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v máji uviedla, že výcvik ukrajinských pilotov podporí a nebude spojencom brániť v dodávkach lietadiel Kyjevu. USA však nepovedali, že Ukrajine priamo dodajú stroje F-16.

Viac k témam: Americký prezident, Biely dom, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Američania umožnia európskym krajinám odštartovanie výcviku ukrajinských pilotov na F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií