fbpx
Jedno z najznámejších Banksyho diel sa samo skartovalo na aukcii hneď po tom, ako ho predali

Jedno z najznámejších Banksyho diel sa samo skartovalo na aukcii hneď po tom, ako ho predali

Maľbu na aukcii vydražili za 1,4 milióna dolárov. Vzápätí sa sama zničila.

V piatok (5.10.) medzinárodný aukčný dom Sotheby’s predal obraz britského graffiti umelca Banksyho za 1,4 milióna dolárov. Ten je známy svojimi satirickými pouličnými maľbami s celospoločenským či politickým kontextom.

Tento kus bol kópiou jedného z najznámejších diel street artistu: je to obrázok dievčaťa púšťajúceho červený balón. Bezprostredne po tom, ako bol obraz vydražený, sa z ničoho nič sám skartoval v prítomnosti prekvapených divákov.

Banksy vo videu prezrádza, že do rámu obrazu pred niekoľkými rokmi zabudoval skartovačku pre prípad, že by bolo dielo niekedy predmetom aukcie.

banksy
Zdroj: sothebys.com

Pod pseudonymom „Banksy“ tvorí anonymný umelec. Vo svojej tvorbe kombinuje graffiti s využitím šablónovej techniky a tieto výtvory môžeme nájsť na stenách, chodníkoch či mostoch v mestách po celom svete.

Samotná maľba bola reprodukciou ikonického obrázka, ktorý bol nasprejovaný v roku 2002 na budove vo Východnom Londýne. Následne ho počas niekoľkých rokov vždy premaľovali a prekrývali, až kým ho v roku 2014 obnovili. O rok neskôr predali prvú kópiu a počas ďalších rokov ich bolo viac.

Aukčný dom opísal obraz ako „zarámovanú prácu, nasprejovanú a namaľovanú akrylom na plátne“. Zároveň Sotheby’s poznamenal, že je to „prvýkrát v histórii aukcií, čo sa umelecké dielo samo automaticky skartovalo.“

Banksy pridal video z osudnej aukcie aj na svoj Instagram s popisom, v ktorom citoval Picassa: „Túžba zničiť je taktiež umeleckou túžbou.“ Týmto spôsobom sa postaral o to, aby sa umeleckým dielom stala aj samotná aukcia.

Zdroj: theverge.com

Foto: sothebys.com

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Muž sa rozhodol, že geniálnym spôsobom pomôže priateľke predať 21-ročné auto. Teraz ho chcú desiatky ľudí kúpiť za viac, ako si vieš prestaviť!
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.