fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jedno z najznámejších Banksyho diel sa samo skartovalo na aukcii hneď po tom, ako ho predali

Máte tip? napíšte nám mailom

Maľbu na aukcii vydražili za 1,4 milióna dolárov. Vzápätí sa sama zničila.

V piatok (5.10.) medzinárodný aukčný dom Sotheby’s predal obraz britského graffiti umelca Banksyho za 1,4 milióna dolárov. Ten je známy svojimi satirickými pouličnými maľbami s celospoločenským či politickým kontextom.

Tento kus bol kópiou jedného z najznámejších diel street artistu: je to obrázok dievčaťa púšťajúceho červený balón. Bezprostredne po tom, ako bol obraz vydražený, sa z ničoho nič sám skartoval v prítomnosti prekvapených divákov.

Banksy vo videu prezrádza, že do rámu obrazu pred niekoľkými rokmi zabudoval skartovačku pre prípad, že by bolo dielo niekedy predmetom aukcie.

banksy
Zdroj: sothebys.com

Pod pseudonymom „Banksy“ tvorí anonymný umelec. Vo svojej tvorbe kombinuje graffiti s využitím šablónovej techniky a tieto výtvory môžeme nájsť na stenách, chodníkoch či mostoch v mestách po celom svete.

Samotná maľba bola reprodukciou ikonického obrázka, ktorý bol nasprejovaný v roku 2002 na budove vo Východnom Londýne. Následne ho počas niekoľkých rokov vždy premaľovali a prekrývali, až kým ho v roku 2014 obnovili. O rok neskôr predali prvú kópiu a počas ďalších rokov ich bolo viac.

Prečítajte si tiež:
Toto je zopár z najlepších fotografií za rok 2017 v súťaži National Geographic Traveler

Aukčný dom opísal obraz ako „zarámovanú prácu, nasprejovanú a namaľovanú akrylom na plátne“. Zároveň Sotheby’s poznamenal, že je to „prvýkrát v histórii aukcií, čo sa umelecké dielo samo automaticky skartovalo.“

Banksy pridal video z osudnej aukcie aj na svoj Instagram s popisom, v ktorom citoval Picassa: „Túžba zničiť je taktiež umeleckou túžbou.“ Týmto spôsobom sa postaral o to, aby sa umeleckým dielom stala aj samotná aukcia.

Zdroj: theverge.com

Foto: sothebys.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií