Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaputová: Na vznik Československej republiky máme dôvod byť hrdí, vďaka jej zakladateľom to bol úspešný príbeh

Osobnosti ako Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik sú pre nás inšpiratívne, myslí si prezidentka SR.

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila, že vznik Československej republiky (ČSR) si už druhý rok pripomíname ako štátny sviatok a dodala, že máme dôvod byť na dnešný dátum hrdí.

„Vďaka svojim zakladateľom a ich domácej i medzinárodnej autorite sa ČSR stala úspešným príbehom. Demokratické hodnoty, na ktorých stálo Československo už pri svojom vzniku, vytvorili základy, na ktorých môžeme stavať aj dnes už ako moderné samostatné Slovensko,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Odkaz Masaryka a Štefánika

Čaputová ďalej informuje, že po vzniku ČSR začali na Slovensku vznikať významné politické a kultúrne inštitúcie. Spomenula napr. Slovenské národné divadlo a Univerzitu Komenského v Bratislave.

„Ústava garantovala občanom volebné právo, ktoré po prvý raz v našej histórii získali aj ženy, ale tiež slobodu tlače a zhromažďovania. Taktiež sa zaviedol osemhodinový pracovný čas,“ uviedla najvyššia ústavná činiteľka.

Podľa Čaputovej nás osobnosti ako Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik inšpirujú svojou veľkosťou, nadčasovosťou i ochotou zasvätiť svoj život službe národu a štátu.

„Ich odkaz je aj po uplynutí viac než storočia stále rovnako aktuálny, podobne ako Štefánikové slová: ,Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna´,“ uzavrela Čaputová.

Martinská deklarácia

Spoločný štát Čechov a Slovákov vznikol na troskách rakúsko-uhorskej monarchie pred 104 rokmi 28. októbra 1918, keď Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vytvorenie Československa.

O dva dni neskôr 30. októbra 1918 prijala slovenská politická elita Deklaráciu slovenského národa, známu ako Martinská deklarácia, ktorá spolužitie s českým národom v spoločnom štáte potvrdila.

Viac k témam: 104. výročie vzniku Československej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Na vznik Československej republiky máme dôvod byť hrdí, vďaka jej zakladateľom to bol úspešný príbeh © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií