fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česko vyhovie Slovensku a požičia mu bojové lietadlá JAS-39 Gripen, premiér Fiala v tom nevidí problém

Česká vláda vyhovie žiadosti Slovenska o dočasnú pomoc pri ochrane slovenského vzdušného priestoru, mala by trvať viac ako rok.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.7.2022 (Webnoviny.sk) – Viacúčelové bojové lietadlá JAS-39 Gripen českej armády by mali chrániť slovenský vzdušný priestor od 1. septembra. Česká pomoc pri ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky by mala trvať viac ako rok.

Česká vláda vyhovie žiadosti Slovenska o dočasnú pomoc pri ochrane slovenského vzdušného priestoru, kým Slovensko dostane americké stíhačky F-16, ktoré nahradia ruské stroje MIG-29.

V programe Otázky Václava Moravce v Českej televízii to povedal český premiér Petr Fiala. Hosťom programu vysielaného z Karlových Varov bol aj predseda slovenskej vlády Eduard Heger (OĽaNO).

O pomoc pri ochrane vzdušného priestoru Česko v polovici júna požiadal slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„Nepochybne vyhovieme. Myslím si, že to je krásny príklad nielen obrannej spolupráce, ale aj vzájomnej dôvery,“ povedal český premiér. „Nevidím nijaký problém, to určite schválime a určite Slovensku vyhovieme,“ konštatoval a dodal, že Česko je na to pripravené technicky aj kapacitne.

V prípade uzemnenia slovenských stíhačiek MiG-29 je až do príchodu objednaných F-16 z USA pripravené chrániť vzdušný priestor SR aj Poľsko.

Prečítajte si tiež:
V utorok rozhodne súd o osude kajúcnikov Makóa a Beňu, prokurátor ich viní z krivej výpovede

Viac k témam: bojové lietadlá JAS-39 Gripen, Stíhačka F-16, Stíhačky MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko vyhovie Slovensku a požičia mu bojové lietadlá JAS-39 Gripen, premiér Fiala v tom nevidí problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií