fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cichanovská žiada vylúčenie Bieloruska z UEFA. Líderka opozície upozornila aj na mučených športovcov, ktorí odmietli Lukašenkov režim

Tento postoj by mal podľa Sviatlany Cichanovskej platiť, kým nebude zosadený súčasný bieloruský vodca Alexander Lukašenko.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.10.2022 (Webnoviny.sk) – Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala Európsku futbalovú úniu (UEFA), aby zakázala bieloruským národným tímom účasť v súťažiach pod jej hlavičkou. Ako povedala podľa webu insidethegames.biz, chápe, že „šport musí byť mimo politiky, no momentálne je všetko politika“.

Bieloruské tímy stopku nedostali

Rusko vo februári s pomocou Bieloruska vojensky napadlo Ukrajinu a väčšina európskych a medzinárodných orgánov vtedy vylúčila športovcov a tímy z Ruska a Bieloruska.

UEFA pozastavila účasť ruských národných tímov a klubov vo svojich súťažiach, no tie z Bieloruska v nich stále môžu súťažiť, aj keď s požiadavkou, aby hrali domáce zápasy mimo krajiny.

„Som za vylúčenie ‘prorežimných’ tímov,“ povedala Cichanovská a naznačila, že tento postoj by mal platiť, kým nebude zosadený súčasný bieloruský vodca Alexander Lukašenko.

Mučení či zadržaní športovci

Podotkla, že v týchto časoch sa politika často mieša do športu a poukázala na to, že mnoho bieloruských športovcov bolo zadržaných alebo dokonca mučených počas protestov voči Lukašenkovi, ktoré vypukli po predvlaňajších prezidentských voľbách v Bielorusku a trvali niekoľko týždňov.

Prečítajte si tiež:
Futbaloví fanúšikovia v Nemecku spojili sily a vyzývajú na bojkot svetového šampionátu v Katare

Bielorusko bolo súčasťou minulotýždňového žrebu kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku. Ocitlo sa v I-skupine v spoločnosti Švajčiarska, Izraela, Kosova, Rumunska a Andorry. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pred žrebom vyzvala UEFA, aby vylúčila Bielorusko z kvalifikácie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Zákaz
Zdroj: Webnoviny.sk – Cichanovská žiada vylúčenie Bieloruska z UEFA. Líderka opozície upozornila aj na mučených športovcov, ktorí odmietli Lukašenkov režim © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií